Perşembe, Haziran 8

Tracey Emin’in A Fortnight of Tears Sergisi Açıldı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

White Cube Bermondsey, 7 Nisan 2019’a dek Tracey Emin’in “A Fortnight of Tears” yeni major solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Galerinin tüm alanlarına kurulan bu büyük sergi, sanatçının kaybına, sersemlemesine, öfkesine ve sevgisinden kaynaklanan anılarına ve duygularına odaklanan heykel, neon, resim, film, fotoğraf ve çizimler içeriyor.

South Gallery I’e giren izleyiciyi, sanatçının uykusuzluk dönemlerinde farklı anlarda ve eyaletlerde çekilen ve hala çekilmeye devam eden 50 çift asılı portresi karşılıyor. Bu rahatsız edici ve samimi yakın çekimler, boyut olarak şişirilmiş ve gece uyanık kalınan saatlerdeki alışkanlıkları ve çaresizlikleri yakalıyor.

Sergilenen yeni resimlerinde ise Emin, cinsel ilişkilerin sık sık yaşandığı bir bölgeden, kürtajın fiziksel travmasına kadar insan varlığına özgü neşeyi ve acıyı dile getiriyor. Duygusal kargaşayı, daha özgür ancak iddialı bir jest figürasyonuyla güçlü bir şekilde yazdığı için, yeni çalışmalarında kısıtlanamayan bir enerji görmek mümkün. Emin kendi bedenine, duyguları için bir kanal olarak odaklanıyor, Käthe Kollwitz‘in hareketli gerçekçiliğinden Edvard Munch‘un modernist açısına veya Egon Schiele’nin kadın deneklerinin artan cinselliğine kadar, sanatta etkileyici bir figürasyon tarihi ile bağlantı kuruyor.

Paylaş