Pazartesi, Haziran 5

Zeynep Kayan’ın Geçici Aynılık Sergisi Zilberman Gallery’de

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zilberman Gallery, Zeynep Kayan’ın “Geçici Aynılık” isimli yeni sergisini ev sahipliği yapıyor. Sanatçının Zilberman Gallery’deki üçüncü kişisel sergisi, 16 Şubat – 4 Mayıs 2019 tarihleri arasında  sanatseverlerle buluşacak.

Zeynep Kayan’ın sanatsal pratiği, portre ve performansla bağlantılı olarak fotoğraf, video ve ses çalışmalarıyla oluşturduğu tekrara dayalı bir yapısal kurgunun varyasyonlarını araştırmaya odaklanır. Önceki çalışmalarında görüntünün yüzeyine uyguladığı müdahaleler ile üretim sürecindeki değişimi ve hareket arzusunu görünür kılar. “Geçici Aynılık” için ürettiği çalışmalarında ise sanatçı, bedene herhangi bir malzeme olarak yaklaşmayı deneyerek süreçteki hareketleri bu kez görüntünün yüzeyinden “içeri”sine taşıyor.

Sergide yer alan video çalışmaları ve bu çalışmaların ekran görüntülerinden oluşan fotoğraflar, birbirlerini tamamlayarak malzemenin ve hareketin olasılıklarını tüketmeyi deniyor. Kayan, kameraya bir ayna gibi yaklaşarak hareket denemeleri sırasında bedenini izliyor; kayıt altına alınan geçici deneme-yanılma süreçlerinde spontane unsurlar ile kurulan koreografiler iç içe geçiyor. İzleyici, videolarda Kayan’ın o anda aldığı kararlarla karşılaşırken, ekran görüntüleri sürecin seçilmiş anlarını temsil ediyor ve görüntünün kendisini tekrar edilen, parçalanan, bölünen bir malzemeye dönüştürüyor.

Paylaş