Perşembe, Kasım 30

Zilberman Gallery-İstanbul’da ‘‘Yeryüzünde Bir Sürgün’’ Sergisi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zilberman Gallery-İstanbul,  Çelenk Bafra küratörlüğünde ‘‘Yeryüzünde Bir Sürgün’’ adlı uluslararası grup sergisine ev sahipliği yapıyor.

Antonio Cosentino, Manaf Halbouni, Hiwa K ve Zeynep Kayan’ın Almanya’da bulunma deneyimleriyle son üç yılda ürettiği yapıtları bir araya getiren sergi, Zilberman Gallery-İstanbul’un Mısır Apartmanı’ndaki ana sergi mekanında ziyaret edilebilir.

Manaf Halbouni Nowhere is Home 2017 “THE RESTLESS EARTH” La Triennale Di Milano, Italy / Italya, 2018 Fine Art baskı / Fine Art print

Sergi; adını sürgün ruhunu incelikle yansıtan İspanyol yazar Juan Goytisolo’nun ‘Yeryüzünde Bir Sürgün’ adlı derleme kitabından ve yaşamı ‘gitmek’ olarak algılayıp yıllarını Almanya’da geçiren yazar Tezer Özlü’nün kendini yeryüzünün her yerinde sürgün görmesine referansla alıyor. Memleketlerini bırakarak başka yerlerde yaşayıp üretmeye devam eden, kendini bazen gezgin bazen sürgün ama her halükarda ‘yeryüzü sürgünü’ sayan bu iki yazar, göçmen kimliğinin gölgesine sığınmaktansa küreselleşen dünyada sürekli olarak artan hareketlilik ve göçün hızla yeniden şekillendirdiği gerçeklik hakkında düşünüp ürettiler.

Paylaş