Perşembe, Eylül 28

Zilberman İstanbul, Didem Erk’in Mavi Bir Ballad Sergisine Ev Sahipliği Yapıyor.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zilberman İstanbulDidem Erk’in Mavi Bir Ballad sergisine ev sahipliği yapıyor.  Erk’in Zilberman’da gerçekleşecek ilk sergisi, sanatçının performatif bir yerleştirmesiyle izleyiciyle buluşacak.

Sanatçı sergiyi sıklıkla üzerinde durduğu yerinden edilme, mekânsızlık ve zamansızlık, kökler, bellek, dil, gibi başlıklar üzerinden kurguluyor. Erk, bu meseleleri beş duyuyu ve elementleri kullanarak yerleştirmesine dahil ediyor.

İki bölüm olarak takip edilebilecek olan sergi, ilk bölümde göçün ve acının zihinde yarattığı ağırlığı yansıtan, mekânın ve nesnelerin ruhunu temsil eden, bir sur, toprak ve yaşanmışlığı olan el yazması çarşaf ile anlatılır. Sanatçının süregelen çalışmalarından biri olan denizden gelen buluntu nesneleri içeren, Almost Blue serisi de çalışmalara bütünleştirici bir element olarak dahil olur. Aynı zamanda, mekânda bulunan eylem masasında Erk, farklı dillerde yazılmış Beyoğlu’ndan toplandığı mektupları yeniden kendi yöntemleri ile işleyerek; gitmek ve kalmak, güvende ve tehlikede olmak, mülkiyet ve mülksüzlük, özgürlük ve sahip olma arzusu gibi ikilikleri yeniden hatırlatır.

İkinci bölümde ise sanatçı, buluntu mektupları ve performansına dahil ettiği el yazmalarını, tuzlu ve kurşun dökülmüş suya bırakarak bir anlamda bu hisleri âzat eder. Pek çok farklı kültürde bulunan deniz ile buluşturma, adak adama gibi ritüelleri tekrar ederek sanatçı, mürekkebin suda yok oluşuyla yazının/sözün beyhudeliğini imlerken aynı zamanda yazılardaki tüm duyguları özgürlüğüne kavuşturur.

“Datça’da çok uzun zamanımı denize, maviye bakarak, sadece bakarak geçirirdim. Beni yollara düşüren aslında deniz ve göç hissidir. Göç illa bir yerden bir yere olmak zorunda değil, zihinsel, mekânsal, ruhsal da olabilir.”

Denizin getirdiği ve götürdüklerini, ​​kolektif bilinçdışı üzerinden ifade eden sergi, Erk’in aralıklarla gerçekleştireceği performansı dışındaki tüm zamanlarda izleyiciyi de performatif yerleştirmeye dahil ve davet eder. 16 Aralık 2021 tarihinde, saat 19:30’da sanatçının performansıyla açılış yapacak olan Mavi Bir Ballad, Mısır Apartmanı’nın ikinci katında bulunan Zilberman Projects’te 12 Şubat 2022 kadar deneyimlenebilir.

Paylaş