Cumartesi, Eylül 23

Zorlu PSM Dünyanın İlk NFT Bienali’ne Ev Sahipliği Yapıyor!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zorlu PSM, yeni yılı dünyanın ilk NFT bienaline ev sahipliği yaparak karşılıyor. Sanat dünyası ile dijital dünyayı bir araya getiren ve 2023 yılının Ocak ile Şubat ayları boyunca dünyanın 9 farklı noktasında sanatseverlerle buluşacak olan “NFT Biennial” dünyada ilk kez İstanbul’da, Zorlu PSM’de gerçekleştirilecek.

Dünyanın ilk NFT bienali, 6 Ocak 2023 tarihinde İstanbul’da Zorlu PSM’de kapılarını açıyor. NFT Biennial 2023’ün ilk iki ayı boyunca İstanbul dahil dünyanın 9 farklı noktasında fiziksel mekanlarda ve Metaverse’de düzenlenecek. Aralarında dijital sanat alanındaki çalışmalarıyla öne çıkan Julie Walsh, Soliman Lopez ve Atay İlgün gibi küratörlerin bulunduğu dünyanın çeşitli bölgelerinden 12 kişilik bir küratöryel ekip tarafından hazırlanan bienal, mekânsal sınırları aşarak, konvansiyonel sanat dünyası ile NFT ekosistemi arasındaki bağları kuvvetlendirmeyi hedefliyor. 9 ayrı pavilyonuyla fiziksel galeriler ile Metaverse’ü bir araya getiren bienal İstanbul’dan sonra Berlin, Amsterdam, Londra, Brüksel, Bogota, Los Angeles ve Tokyo’nun da dahil olduğu birçok şehirde sanatseverlerle buluşacak.

Ziyaretçilerin ekranlar ve projeksiyonlar aracılığıyla katılımcı olarak yer alabilecekleri bienalde; medya sanat performanslarından, hibrit söyleşilere, VR/AR deneyimlerden immersive sergilere kadar pek çok etkinlik bulunuyor. NFT Biennial, hem Metaverse’te hem de Zorlu PSM’deki sergileriyle katılımcılar için unutulmaz bir dijital sanat deneyimine dönüşecek.

100’ü aşkın sanat NFT eserinin sergileneceği ve dünyaca ünlü açık kaynaklı blok zincir platformu Tezos’un global iş birliğiyle gerçekleştirilen NFT Biennial’in diğer destekçileri arasında Web 3.0 ve blok zincirin önde gelen şirket ve topluluklarından The SandBox, Unicorn DAO, Lucify.io ve fx(hash) de yer alıyor.

Dünyanın ilk NFT bienalinin mottosu: “Tuhaf Bir Kehanetin Katarsisi”

Doğa, insan ve teknoloji üçgeni etrafında dokuz pavilyon sunacak bienalin kavramsal çerçevesinde “İnsanlığın teknolojiyi ne kadar içselleştirebildiği” yer alıyor ve ziyaretçilere “Doğru soruların peşinde miyiz?” sorusu yöneltiliyor. NFT Biennial Kurucu Direktörü Rahim Ünlü “Doğa, insan ve teknoloji üçgeninde şekillenen ilk edisyonumuz “Tuhaf Bir Kehanetin Katarsisi” mottosuyla yola çıkıyor. Bienalin kavramsal çerçevesi ise katı bir konsepte bağlı kalmak yerine şiirsel bir yaklaşım sergileyerek, izleyene açık uçlu ve soyut sorular yöneltiyor. Üç noktalı bir soru işaretiyle sembolize ettiğimiz bu yaklaşım her izleyenin kendi cevaplarını bulabilmesine imkân sağlamayı hedefliyor. Bununla birlikte, 12 kişilik bir ekibin dünyanın farklı noktalarında kürasyonunu üstlendiği 9 ayrı pavilyon fiziksel galerilerin yanında Metaverse’te de bir araya gelerek tam bir fijital deneyime dönüşüyor. Bu noktada, dünyanın ilk NFT Biennial’ini hayata geçirmekten ve açılışını Zorlu PSM’nin de değerli desteği ile İstanbul’da gerçekleştirmekten dolayı ekip olarak büyük mutluluk duyuyoruz” açıklamasını yaptı.

Paylaş