Perşembe, Kasım 30

Beatles’ın Hindistan Yolculuğuna Dair Paul Saltzman Belgeseli

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
1968’de Beatles, Rishikesh, Hindistan’a dönüm noktası niteliğinde bir gezi gerçekleştirdi. Transandantal Meditasyon çalışmaya karar veren Beatles üyeleri, Maharishi Mahesh Yogi ile kutsal Ganj nehri kıyılarında ‘ashram’da buluştu. Bu yolculukları ile dünyanın dikkatini üstlerine çeken grup, huzura ulaşabilmek için medyadan uzaklaştı. Şans eseri, gelişmekte olan genç Kanadalı film yapımcısı Paul Saltzman, o sırada orada aydınlanma için kendi yolunu izlemekteydi ve grubun dört ikonunu yakaladı.
Şimdi, Beatles’ın en ünlü portrelerinin bazılarının arkasındaki adam Saltzman, elli yıl önceki bu birkaç haftalık aydınlanma yolculuğunu gün yüzüne çıkarıyor. 2018 sonbaharında çıkması planlanan “Beatles In India” belgeselinin yapımcılığını Reynold D’Silva ile paylaşan Saltzman, Beatles’ın seyahatini ve -o yılın Kasım ayında yayınlanan “White Album”dekiler de dahil- bu süreçte yazdıkları şarkıları yansıtacak.
Film, Transandantal Meditasyon’un yaratıcılığa nasıl uygulandığını ve The Beatles’ın Rishikesh’te devam ettirdikleri ilahi yolculuk yardımıyla müzikleri boyunca nasıl ilerlediğini takip edecek. Belgesel, nadir çekimler ve resimler de dahil olmak üzere, John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr dörtlüsünün daha önce hiç görülmemiş röportajlarına yer verecek.
Paylaş