Perşembe, Kasım 30

Güncel İtalyan Sineması Akbank Sanat’ta

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Akbank Sanat, Ocak ayında İtalyan Kültür Merkezi’nin iş birliği ile Güncel İtalyan Sineması’ndan üç kurmaca, bir belgesel olmak üzere dört filmi izleyici ile buluşturuyor.

Akbank Sanat Sinema Kuşağı kapsamında düzenlecek etkinlikte; 9 Ocak Salı günü “Güzel Şeyler”, 16 Ocak Salı günü oyuncular arasında ünlü Hollywood yıldızı Sharon Stone’un da yer aldığı “Bir Altın Çocuk”, 23 Ocak Salı günü “Sen Hiç Aya Gittin mi?”, 30 Ocak Salı günü İtalyan sinemasının yükselen yıldızı Marco Bocci’nin başrolde olduğu “Italo” filmleri gösterilecek.

İtalyanca orijinal ve Türkçe alt yazılı olarak ücretsiz olarak izlenebilecek etkinliğin davetiyeleri gösterimlerden bir saat önce Akbank Sanat Danışma’dan temin edilebilecek.

Program:

“Güzel Şeyler / La Cose Belle”
Tarih: 9 Ocak 2018, Salı / Saat: 19.00
Yönetmen: Agostino Ferrente & Giovanni Piperno
Oyucular: Fabio Rippa, Adele Serra, Silvana Sorbetti
Yapım Yılı: 2013/88’/Belgesel
Henüz 12 yaşında iki çocuk Napolili Fabio ve Enzo; 14 yaşında iki kız Adele ve Silvana. Üzüntü, mizah, masumiyet, umursamazlık dolu dört bakış. Onları 2013 senesinde buluyoruz. Birbirini takip eden farklı jenerasyonların değişim arzusu ve idealleri süresince, diğerlerine nazaran çok hızlı bir şekilde gelişen, şiddet yanlısı, radikal ve yoğun bir şehir olan Napoli’nin portresini çizen bir belgesel.

“Bir Altın Çocuk / Un Ragazzo D’oro”
Tarih: 16 Ocak 2018, Salı / Saat: 19.00
Yönetmen: Pupi Avati
Oyuncular: Riccardo Scamarcio, Sharon Stone, Cristiana Capotondi
Yapım Yılı: 2014/102’
Ettore, B sınıfı filmler yapan bir senaristtir. Davide, güzel, gerçek bir şeyler yazmak isteyen reklam yazarıdır. Baba ve evlat asla birbirlerini anlamamışlardır. Ettore intihar gibi görünen bir trafik kazasında ölünce, Davide babasının Ludovica adında çok güzel bir kadın olan yayıncısına otobiyografik bir eser yazma sözünü verdiğini farkeder. Davide nihayet babasını tanımaya karar vermiştir ve sürekli Ludovica’yı görmek istemektedir. Bilgisayarda babasının yazmakta olduğu metni umutsuzca aramayı sürdürür. Sonunda, ulaşılmaz bir kadına olan imkansız aşkından bahsederek, sanki babasıymış gibi kitabı yazmak ona düşer.

“Sen Hiç Aya Gittin Mi? / Sei Mai Stata Sulla Luna?”
Tarih: 23 Ocak 2018, Salı saat: 19.00
Yönetmen: Paolo Genovese
Oyuncular: Raoul Bova, Liz Solari, Nino Frassica
Yapım Yılı: 2015/119′
Guia 30 yaşında ve uluslararası seçkin bir moda dergisinde çalışmakta, lüks bir spider kullanmakta, özel jetlerle seyahat etmekte ve Milano-Paris arasında yaşamaktadır. Her şeye sahiptir ya da herşeye sahip olduğunu sanmaktadır. Ta ki Puglia’nın ücra köşelerinden birinde, o bölgede yaşayan etkileyici Renzo ile tanışıncaya kadar… Onunla eksik olan tek şeyin gerçek aşk olduğunu anlayacak, mutluluk ona bir adım mesafede olmasına rağmen ona ulaşamayacaktır.

“Italo”
Tarih: 30 Ocak 2018, Salı saat: 19.00
Yönetmen: Alessia Scarso
Oyuncular: Marco Bocci, Elena Radonicich, Barbara Tabita
Yapım Yılı: 2014/ 104’
15 Mart 2009’da Ragusa kasabasında, Scicli’nin kırlarında başıboş bir köpek köyde herkesin sevgisini kazanır ve sembol haline gelir. Gerçek bir hikayeden esinlenen film, olağanüstü bir köpek olan Italo’nun hikayesini anlatıyor. Italo’ya fahri vatandaşlık ünvanı veriliyor. Dostluk, önyargı ve aşk gibi temalara dokunan eğlenceli bir komediye, renk ve geleneklerle dolu Sicilya evsahipliği yapıyor. İtalyan sinemasının yükselen yıldızı Marco Bocci başrolde.

Paylaş