Kraliçenin Tahttaki 70. Yılı Özel Bir Sergi ile Taçlanıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İngilltere’de Kraliçe Elizabeth’in tahttaki 70. yılına özel bir ay sürecek çok özel bir sergi için geri sayım başladı. Platinum Jubilee olarak bilinen 70. yıl etkinliklerinin bir parçası olarak oluşturulacak seçkide bugüne dek Birleşik Krallık tacını taşımış kraliçelerin portreleri yer alacak. Sergiyle eş zamanlı olarak sanat etkinlikleri ve bir de müzayede gerçekleşecek. Sotheby’s’in düzenleyeceği “British Art: The Jubilee Auction” müzayedesi 29 Haziran’da yapılacak.

Sotheby’s’in yayımladığı basın bültenine göre sergide Birleşik Krallık’ın hemen her bölgesinden seçilen portreler ile tahta geçmiş yedi kraliçeyi yansıtan eserler yer alacak.

Chris Levine, “Lightness of Being.” Fotoğraf: Sotheby’s

Sergi için Kraliçe I. Elizabeth’in ikonik Armada portresi Woburn Abbey koleksiyonundan ödünç alındı. ​​Andy Warhol’un 1985 tarihli “Reigning Queens” portresi de sergideki ikonik eserler arasında. Warhol’un resmi, II. Elizabeth’in  Gümüş Jübile yılında çekilen resmi fotoğraf portresinin Warhol tarzında bir yeniden yorumu.

28 Mayıs-15 Haziran tarihleri ​​arasında gerçekleştirilecek sergide aristokratlardan ve diğer İngiliz koleksiyonerlerden ödünç alınan Mary, Queen of Scots, Queen Victoria, Queen Anne, Mary I ve Mary II’nin portreleri de yer alacak.

Andy Warhol 1985 “Reigning Queens” Fotoğraf: Sotheby’s

Haziran ayında kutlanacak olan Platinum Jubilee kapsamında Sotheby’s özel küratörlüğünde aristokrasiye ait nadir mücevherler ve taçların yanı sıra kraliyet menşeli kitap ve el yazmaları da sergilenecek.

Platinum Jubilee’nin en önemli özelliği kraliçenin yetmiş yıllık hizmeti kutlayan ilk hükümdar olması. Kutlamalar kapsamında etkinlik programının bir parçası olarak sanat ve yaratıcılık, tarih ve gençlik ve gelecek temalarına odaklanan söyleşiler, tartışmalar ve müzikal ve dramatik performanslara da yer verilecek.

 

 

Paylaş