Pera Film, Doğumunun 100. Yılında Ingmar Bergman’ı Anıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pera Film, Ingmar Bergman’ı doğumunun 100. yılında sinemasına bir övgü niteliği taşıyan bir programla anıyor. Türkiye’de yakın zamanda  gösterilmemiş dokuz filmi içeren Bergman’a Övgü programı, 14 – 29 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek.

Sinema tarihinin etkili olduğu kadar tartışmalı yönetmenlerinden Bergman’ın sinemasına odaklanan program, doğumunun 100. yılında ünlü yönetmene saygı duruşu niteliğide taşıyor. Program kapsamında, pek çok eserinin merkezine işlevini yitirmiş aile yapılarını ve kişilerin iletişim kurma konusundaki yetersizliklerini yerleştiren Bergman’ın kişisel sinema tarihinin dönüm noktalarını gösteriyor.

Program; Bergman’ın yönetmenliğini yaptığı ilk film “Kriz”, bir ‘hilekar’ olarak sanatçının sembolik bir portresini sunduğu 1958 tarihli “Sihirbaz”, Bergman’ın oğlu Daniel’in doğumunun ardından çektiği ve 16 mm ev filmlerinden oluşan derleme “Stimulantia: (Bölüm: Daniel)”, dört kadının kalabalık ve kapalı bir odada dans ettiği “Lanetli Kadınların Dansı”, tüm zamanların en zarif opera filmi olarak değerlendirilen 1975 yapımı “Sihirli Flüt”, görünenin ardını göstererek tiyatroda yaşamın hem albenisini hem de bedelini irdeleyen 1984 tarihli “Provadan Sonra”, Bergman’ın aile albümlerinden özel fotoğraflar kullandığı kısa filmi “Karin’in Yüzü”, yönetmenin İsveç hükümetinin Kültür Komisyonu’ndan aldığı final raporunu on dakikalık hiciv gösterisine dönüştürdüğü “Harald ile Harald” ve dört yaralı karakterin etrafında şekillenen, hayal kırıklıkları ve affetme ile dolu bir oda olarak tanımlanan son filmi “Saraband” yer alıyor.

Provadan Sonra

Sihirli Flüt

14-29 Aralık tarihlerinde gerçekleşecek olan program, indirimli müze giriş bileti ile izlenebilir. Biletler Biletix üzerinden temin edilebilir.

 

Paylaş