Perşembe, Haziran 8

Yağmurdaki Gözyaşları Gibi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Davis Silis’in Channel 4’teki “Random Acts” serisi için hazırladığı kısa filmi “Like Teardrops In The Rain / Yağmurdaki Gözyaşları Gibi”, insanın durumunu irdeleyen bir araştırma. “Blade Runner”ı çağrıştıran bir atmosfer ile yakın gelecek şehir manzaralarını arkaplanına taşıyan film, süpersonik bir hızla yere düşen insanları gösteriyor…

Filmin soyut ve duygusal müziği, dikkat çekici ve melankolik görsellerle bütünleşiyor. İlk olarak bir kadın görüyoruz, sonra bir adam, ancak görüş açımız genişledikçe düşmekte olan yüzlerce, milyonlarca insan olduğunu fark ediyoruz. Bu insanlar kayan yıldızları, yağmur damlalarını, gözyaşlarını andırıyor ve düşüyorlar, belki dünyaya doğru, belki gerçekliğe veya tam tersine bir fanteziye doğru yağıyorlar.

“Like Teardrops In The Rain”, ismini ünlü “Blade Runner” filminde geçen “…All those moments will be lost in time, like tears in rain. (…Bütün bu anlar zamanla kaybolacak, yağmurdaki gözyaşları gibi.)” sözünden alıyor. “Like Teardrops In The Rain” kısa filminde de öyle oluyor. İnsanın sahip olduğu bütün umutlar, hayaller, düşünceler, duygular, anlar ve yaşam, Silis’in filminde doğrudan insan bedenleri olarak fizikselleştirilmiş ve filmin sonunda bu insanlar, birbirlerine karışıyorlar; bütün bedenler ve beraberinde çağrıştırdığı her şey, birbirleri içinde kayboluyor.

Paylaş