Cumartesi, Eylül 23

“Persona” Tiyatro Sahnesinde!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tiyatro Öteki Hayatlar, bu yıl tüm dünyada 100. doğum yılı kutlanan İsveçli yönetmen Ingmar Bergman’ın 1966 tarihli filmi Persona’yı tiyatro sahnesine uyarlıyorlar.

Tiyatro Öteki Hayatlar, Ingmar Bergman’ın 1966 tarihli başyapıtı Persona’nın tiyatro uyarlamasıyla 14. sezonunu açıyor. İlk gösterimleri, bomontiada Alt x A Corner in the World programı kapsamında 16 ve 17 Kasım tarihlerinde bomontiada Alt’ta gerçekleşecek.

Yazar ve dramaturg H. Can Utku tarafından uyarlanan ve Yiğit Tuna’nın sahneye koyduğu oyunda Berrin Dinçer ve Eda Erman rol alıyor. Uyarlama, filmin iki karakter arasındaki sürekli kimlik çatışmasını farklı yönlerden yorumlamaya uygun sinematografisini, sahne üzerinde çeşitli bir seyir boyutuna taşıyor.

Saint Benoît Lisesi’nin destekleriyle sahneye koyulan oyun, sezon boyunca farklı sahnelerde seyirci karşısına çıkacak.

Künye

Yazım: Ingmar Bergman

Uyarlayan: H. Can Utku

Sahneye Koyan: Yiğit Tuna

Reji Asistanları: Umut Talay – Fatih Marchal – Meriç G. Doğan

Oynayanlar: Berrin Dinçer – Eda Erman

Seslendirme: Zerrin Mete, Erhan Çene, Fatih Marchal

Dekor ve Işık: Utku Kara – Hilal Polat

Müzik: Deniz Cem Demir

Afiş: Eylül Damla Uzun

Fotoğraf: Emre Mollaoğlu

Tiyatro Öteki Hayatlar

Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu’nun eski üyeleri tarafından 2005 yılında kurulan Tiyatro Öteki Hayatlar 13 sezondur aralıksız olarak İstanbul’da perde açıyor. Maya Sahnesi, Oyuncular Kahvesi Cem Safran Sahnesi, Asmalı Sahne ve İkinci Kat gibi mekânlarda 13 sezon boyunca toplam 23 prodüksiyon gerçekleştiren ekip çoğunlukla kendi özgün metinlerini sahneledi. Şimdiye kadar sahnelediği bütün oyunların dünya ya da Türkiye prömiyerlerini yapan grup “Tiyatro öteki hayatlardır” fikrinden yola çıkarak empati kavramını merkeze oturtan bir tiyatro anlayışı içindedir. Günümüz insanının sorunlarını bireysel ya da toplumsal düzeylerde ele alan ve çatışmaları mümkün olduğunca çok taraflı incelmeye çaba gösteren bir yaklaşımın peşindedir. Kadın oyuncuların çoğunlukta olduğu kadrosuyla kadın sorunlarına özel bir ilgi gösteren Tiyatro Öteki Hayatlar,  13 yıllık profesyonel yaşamı boyunca Afife Tiyatro Ödülleri, Sadri Alışık Oyunculuk Ödülleri, Direklerarası Seyirci Ödülleri, İsmet Küntay Ödülleri, Ekin Yazın Dostları Ödülleri’nden toplam 14 ödül kazandı.

Paylaş