Cumartesi, Eylül 23

Süper İyi Günler Oyunu Broadway’den sonra Türkiye’de!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tiyatrokare, Mark Haddon’un 15 farklı dilde, 32 ayrı ülkede yayınlanan kült romanı “Süper İyi Günler’’ oyununu Nedim Saban yönetmenliğinde seyircisiyle buluşuyor.

Türk tiyatro tarihinde bir ilke imza atarak gerçekleştirilen oyun teknolojik unsurlar ile kuşatılan sahnesiyle Christopher Boone’un iç dünyasını seyirciye aktarıyor. Üç boyutlu animasyonlar eşliğinde, tamamı 80 metrekare LED ekranlardan oluşan özel dekorla oynanan, tiyatro sahnelerine kazandırdığı yeni soluk ile adından söz ettiriyor. Tufan Dağtekin’in gerçekleştirdiği görsel tasarım ile ‘yepyeni bir deneyim’ olarak nitelendirilen oyun dünyaya farklı bir pencereden bakmayı sağlıyor.

Süper İyi Günler 16 yaşındaki asperger sendromu taşıyan Christopher Boone’un hikayesi üzerine kurulu. Sosyal, iletişimsel ve algısal becerilerin gelişiminde farklılık olarak tanımlanıyor. Bu sendrom Albert Einstein, Bill Gates, Lionel Messi, Charles Darwin, Tim Burton, Wolfgang Amadeus Mozart gibi ünlülerde de görülmüş. Süper İyi Günler’in metaforları anlayamayan, yalan söylemeyen kahramanı Christopher Boone, kısa süre içinde gençliğin çok sevdiği bir roman kahramanına dönüşmüş durumda.

Süper İyi Günler romanından Simon Stephens tarafından uyarlanan oyun, bugüne kadar Londra West End ve New York Broadway başta olmak üzere dünya çapında “The Curious Incident of the Dog in the Night-Time” adıyla 3 milyondan fazla seyirciyle buluştu. “Tony ve Oliver” gibi prestijli ödüllerde başta “En İyi Oyun” olmak üzere nice ödüle layık görüldü.

23, 24 Ocak ve 16, 17 Şubat için hızla tükenen biletler, doğrudan otizmli bireylerin eğitimine katkı sağlayacak Tohum Zone kategorisi biletlerine www.biletix.com adresinden ulaşılabilir.

Süper-İyi-Günler-Oyunu-Broadway’den-sonra-Türkiye’de1

Oyun künyesi:
Türkçeye Kazandıran ve Yöneten: Nedim Saban
Dekor& Işık Tasarım: Kerem Çetinel
Görsel Yönetmen: Tufan Dağtekin
Kostüm Tasarım: Makbule Mercan
Koreografi: Orçun Okurgan
Soundtrack: Son Feci Bisiklet / Arda Kemirgent
İkinci Yönetmen: Halim Ercan
Sanat Koordinatörü: Bülent Seyran
Dramaturji: Ezgi Gülümser
Yönetmen Yardımcısı: Aysuda Dalğıç
Afiş Tasarım: İsmail Anıl Güzeliş
Oyun Fotoğrafları: Emre Mollaoğlu
Oyuncular: Emir Özden, Ayça Erturan, Korel Cezayirli, Didem İnselel, İbrahim Can Sayan, Şebnem Şeviktürk, Onur Kırat, Uğur Can Arıkan, Cem Arslan, Sevcan Aydın, Beste Koçak ve Celile Toyon.

 

Paylaş