Kasım Ayı Etkinlik Takvimi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Artkolik, sizler için Kasım ayında  sinemadan sergiye, tiyatrodan kültür turlarına keyifli vakit geçireceğiniz etkinlikler hazırladı !

KASIM AYI ETKİNLİK TAKVİMİ 

ZORLU PSM

Fotoğraf: DannyWillems

GILGAMIŞ

01 KASIM PSM SAAT 20:00

Bilinen metinleri farklı bir sahne tasarımı ve estetiği ile mekâna taşıyan Mesut Arslan, Gılgamış Destanı ile sahnede büyüleyici bir dünya yaratıyor ve çok dilli sahnelenen oyun, bilindik sahne kurallarını da ters yüz ediyor. Seyirciler oyun mekânında oyuncuların peşi sıra dolaşarak hikâyeye eşlik ediyor, kimi zaman kendilerini oyuncularla birlikte sahnede buluveriyor.

ZORLU PSM 

AHMED ADNAN SAYGUN – Yunus Emre Oratoryosu

02 KASIM PSM SAAT 20.00

Dört solist, karma koro ve orkestra için

Onursal şefi Gürer Aykal yönetimindeki BİFO’dan Türkiye’nin çoksesli müzik tarihinin başyapıtlarından birini, Ahmed Adnan Saygun’un Yunus Emre Oratoryosu’nu dinlemek, kelimenin tam anlamıyla bir ayrıcalık. Saygun’un Anadolu halk edebiyatını, makamsal doku gereçlerini kullanarak kendi müzik diliyle birleştirdiği bu yapıtı, koronun orkestrayla birlikte oluşturduğu atmosferle eşsiz bir boyut kazanıyor. BİFO’nun Masis Aram Gözbek yönetimindeki Magma Filarmoni Korosu ile sahneyi paylaşacağı gecenin solistleri, Devlet Opera Balesi’nin güçlü sesleri, 19. yüzyılın parlak opera repertuvarındaki başarılarının yanı sıra prestijli yarışmalardaki dereceleriyle ülkemizi temsil eden yıldız solistler soprano Hale Soner, mezzosoprano Nesrin Gönüldağ, tenor Ayhan Uştuk ve bas Tuncay Kurtoğlu.

 

METROHAN

Annemden Kalan Gül Ağacı Masanın Üzerinde Çaydanlık Beyaz Bir İz Bıraktı

3- 4- 5 KASIM METROHAN SAAT  20:00

Oyun. Gerçek. Rüya. Yok oluş.

 Mekâna özgü bu performatif enstalasyon, bir rüya atmosferinin peşinden giderek anlara, imgelere ve küresel salgın sırasında kaybettiklerimiz üzerinden yas duygusuna odaklanıyor. Bir anne kız ilişkisi üzerinden geçmişe açılan öykü, bugünü anlamlandırmak ve zamanımızın canlı bir tablosunu ortaya çıkarmak arzusuyla, hayatımıza giren “yeni gerçeklikler” hakkında düşünmek için bir fırsat sunuyor bize.

ZORLU PSM

28 EKİM – 28 ARALIK

Cumhuriyet kahramanlarının anısına saygıyla…

Cumhuriyetimizin 100. yılında, günümüzden tarihe uzanan büyüleyici bir müzikal yolculuk…

Kurtuluş Savaşı Müzesi’ne yapılan okul gezisi sırasında ortadan kaybolan dört arkadaş, kendilerini bir anda Mustafa Kemal’in Millî Mücadele’yi başlattığı Bandırma Vapuru’nda bulurlar.

Bandırma’yı sarsan dalgalardan Meclis’in açılışına, Büyük Taarruz’dan Cumhuriyet’in ilanına uzanan; genç, yaşlı, çocuk, kadın ve erkek nice isimsiz Cumhuriyet kahramanının yarattığı Millî Mücadele serüvenini müzik, dans, muhteşem sahne tasarımı ve multimedya şovu eşliğinde soluk soluğa izleyeceksiniz. 100 kişilik dev kadronun bu eşsiz performansını kaçırmayın.

ARTER

Sarkis: SONSUZ

Küratör: Emre Baykal

Bir mekânla birlikte var olmak, mekânsal referanslar veya çağrışımlar üstlenmek veya yeni bir mekân kurgulamak üzere tasarladığı yapıtlarını her sergilenişte değişime ve yorumlamaya açık tutan Sarkis, Arter’deki SONSUZ adlı sergisinde de kurumun koleksiyonunda yer alan yapıtlarından seçtiklerini birbirleriyle ilk kez buluştururken, onlara Arter’in 2. kat galerisinde yeni bir yaşam ve deneyim alanı açıyor.  

PERA MÜZESİ

Gelecek, geçmişte biriktirilen tanıdık nesneler aracılığıyla hatırlanabilir mi? Gelecekte parça parça belirecek hatıraları şekillendirmek, geçmişi anlamayı ve korumayı kolaylaştıran bir araç olabilir mi? Suna ve İnan Kıraç Vakfı Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndan yola çıkan Gelecek Hatıraları, nesnelerin yardımıyla hatırlananlara odaklanırken güncel yapıtlar aracılığıyla hafıza ile gelecek tahayyülleri arasında kurulan bağları araştırıyor. Hatıra olarak alınan, belli bir yer ve zamanı hatırlatan veya koleksiyonu yapılan nesnelerin kültürel ve sembolik değer ve anlamı, kişisel yolculuklarla bölgenin hafızasını birbirine örüyor. Sergi, arşive gelecek-yönelimli bir bakış açısıyla yaklaşıyor: Onu kendisinden yola çıkarak üretilen güncel yapıtlara bakarak anlamayı hedefliyor. Geçmişe nostaljik bir bağlılık yerine geleceği nasıl hatırlayacağımız hakkında düşünmeyi öneriyor. Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’nu oluşturan Suna Kıraç’ın anısına düzenlenen ve küratörlüğünü Ulya Soley’in üstlendiği sergide güncel yapıtlara ilham veren koleksiyondan bir seçki de her bölümle ilişkili olarak sergiye dağılıyor.

ARTKOLİK SANAT VE EĞİTİM PLATFORMU

Artweeks Akaretler Turu 

 

Artkolik sizleri farklı disiplinlerden sanatçıları ve kıymetli eserlerini merkezi bir lokasyonda sanatseverlerle bir araya getiren Akaretler Artweeks’in 7. edisyonunu ziyaret etmeye davet ediyor. Sanat danışmanı Melis Terzioğlu’nun size özel hazırladığı seçkiyi Akaretler’in otantik ve kendine has dokusu eşliğinde görmek için bize [email protected] ve ya 0530 366 33 83nolu telefondan ulaşabilirsiniz.

Tur ücretimiz 850 TL (KDV Dahil).

İstanbul Modern Turu 

İstanbul Modern’in yeni mekanında koleksiyon sergisi olan “Yüzen Adalar”ı ziyaret ediyoruz. Geniş koleksiyona sahip müzede modern sanatın en özel örneklerini keşfetmeye davetlisiniz.

Sanat Turu: İstanbul Modern Turu

Tarih: 8 Kasım 2023 / Çarşamba

Süre: Tek Gün

Saat: 11:00 – 13:00

Ücret: 850 TL (KDV Dahil) *Fiyata bilet dahildir.

 

Paylaş