Perşembe, Eylül 21

Pera Müzesi’nden Yeni Bir Uzmanlaşma Eğitimi: Kütahya Seramikleri ve Müzecilik Semineri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu kapsamında lisans ve lisansüstü öğrencilerine yönelik “Kütahya Seramikleri ve Müzecilik Semineri” düzenliyor. İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde 23 Eylül’de gerçekleşecek seminere katılmak isteyenler için son başvuru tarihi 15 Eylül Cuma.

Osmanlı döneminde İznik’ten sonra en önemli seramik üretim merkezi olan Kütahya’da üretilen seramikleri disiplinlerarası bir programla ele alan Kütahya Seramikleri ve Müzecilik Semineri; müzecilik, sanat tarihi ve kültür tarihini bir araya getiriyor. Koleksiyon Sorumlusu Yavuz Selim Güler’in yürütücülüğünü üstlendiği program, genç araştırmacılara Kütahya Seramikleri üzerine yeni bir bakış açısı kazandırmayı amaçlıyor.

Seminer ve atölye çalışmalarından oluşan programın ilk bölümünde, Kütahya seramiklerinin 18. yüzyıldan günümüze uzanan sanatsal gelişimi ve Osmanlı kültüründeki yeri mercek altına alınacak. Pratik çalışmaların yer aldığı ikinci bölümde ise seramikler, temel müzecilik eğitimi çerçevesinde vaka çalışmaları ve atölyelerle incelenecek.

Eserlerin belgelenmesi, konservasyonu, sergilenmesi, koleksiyon yönetimi ve öğrenme programlarının Kütahya seramikleri özelinde değerlendirileceği Kütahya Seramikleri ve Müzecilik Semineri, 23 Eylül Cumartesi günü 10.00 – 18.30 arasında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde yapılacak.

Başvuru koşulları
Üniversitelerin arkeoloji, sanat tarihi, tarih, güzel sanatlar ve müzecilik programlarındaki lisans ve lisansüstü öğrencileri, 15 Eylül tarihine kadar [email protected] e-posta adresine “Kütahya Seramikleri ve Müzecilik Semineri_Ad-Soyad” başlığı ile tek sayfalık özgeçmiş ve 100 kelimeyi geçmeyecek niyet mektuplarını ileterek seminere başvurabilir.

Program dili Türkçedir. Program ücretsiz olup şehir dışından gelecek öğrencilerin konaklama ve ulaşım masraflarını kendileri karşılamaları gerekmektedir. Programı başarıyla tamamlayan bütün öğrencilere katılım belgesi verilecektir.

Paylaş