Salt’tan Dünya Mimarlık Günü Etkinlikleri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt, 1985’ten bu yana her yıl Ekim ayının ilk Pazartesi günü kutlanan Dünya Mimarlık Günü kapsamında Kalebodur desteğiyle film gösterimi, sunum ve söyleşiden oluşan bir dizi program düzenliyor.

Program, 3 Ekim Salı günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da Kievli sanatçı ve yazar Oleksiy Radynski’nin, Ukrayna’nın önde gelen mimarlarından Florian Yuriev’i odağına aldığı Infinity According to Florian [Florian’a Göre Sonsuzluk] filminin gösterimiyle başlayacak. Prömiyerini Uluslararası Rotterdam Film Festivali’nde yapan 2022 yapımı belgesel film, Yuriev’in 1960’ların ortasında Kiev’de bir konser salonu olarak tasarladığı, “Uçan Daire” olarak da anılan ikonik binasının bir alışveriş merkezine dönüştürülmesine karşı verdiği mücadeleyi aktarıyor.

Prof. Dr. Kemal Ahmet Arû’nun 1950’li yıllarda tasarladığı 4. Levent Mahallesi (Salt Araştırma, Gültekin Çizgen Arşivi)

4 Ekim Çarşamba günü saat 18.30’da Salt Galata’da gerçekleştirilecek sunum ve söyleşide ise mimarlar Bülent Batuman ve Emel Cantürk bir araya gelecek. Cantürk, 19. yüzyıl endüstri kentlerinden günümüze “konut” odağında tarihsel bir izlek sunacak ve Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze değişen üretim biçimleri ile barınma alışkanlıklarının Türkiye’deki seyrini değerlendirecek. Türkiye’de süregelen konut sorununa yönelik çözüm arayışlarının da irdeleneceği sunumu Batuman’ın, konutun ekonomik rolü ile ideolojik işlevini Türkiye’nin özgül tarihsel bağlamı içinde ele alacağı sunum izleyecek. Program, Bülent Batuman ile Emel Cantürk’ün Salt Araştırma ve Programlar’dan Orkun Dayıoğlu moderatörlüğündeki söyleşisiyle sona erecek.

 

Ayrıca 2 Ekim Pazartesi günü eğitimci, mimar ve bürokrat Ali Mukbil Gökdoğan’ın (1909-1992) arşivi, archives.saltresearch.org’da erişime açılacak. Salt Araştırma Mimarlık ve Tasarım Arşivi’ne eklenen koleksiyonda, meslek hayatının büyük bir kısmında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim üyesi olan Gökdoğan’ın mimari projelerine dair bini aşkın çizim, belge ve fotoğraf yer alıyor.

 

Dünya Mimarlık Günü Programı

GÖSTERİM:

3 Ekim Salı, 19.00

Salt Beyoğlu, Açık Sinema

Infinity According to Florian [Florian’a Göre Sonsuzluk] (2022)

Yönetmen: Oleksiy Radynski

Ukraynaca; Türkçe altyazılı, 70 dakika

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

SUNUM VE SÖYLEŞİ:

4 Ekim Çarşamba, 18.30

Salt Galata, Atölye II-III

“Erken Cumhuriyet’ten Günümüze Türkiye’de Konut”

Konuşmacılar: Bülent Batuman, Emel Cantürk Akyıldız

Moderatör: Orkun Dayıoğlu

Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Paylaş