Cumartesi, Haziran 3

Zorlu PSM 10. Sezonunu Fazıl Say’ın “Hayat Ağacı” Eserinin Dünya Prömiyeri ile Açacak.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zorlu PSM’nin 10. sezon açılışı; 16 Eylül’de dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say’ın yeni eseri “Hayat Ağacı” süitinin dünya prömiyeri ile gerçekleşecek.

Fazıl Say’ın Zorlu PSM’nin siparişi üzerine viyolonsel ve piyano için  bestelediği “Hayat Ağacı” süiti, aynı zamanda bestecinin yüzüncü eseri olma özelliğini de taşıyor. Dünyada ilk kez dinleyici ile buluşacak olan eserde Say’ın piyanosuna son dönemin gelecek vadeden genç yeteneklerinden Jamal Aliyev eşlik edecek. Bu özel gecede Türkiye’nin yetiştirdiği dünyaca ünlü medya sanatçısı Refik Anadol’un, Fazıl Say’ın yeni eserinden aldığı ilhamla, yapay zekâ teknolojisini kullanarak tasarladığı dijital sanat eseri olan veri heykeli, Hayat Ağacı’nın seslendirildiği süre boyunca, Lalin Akalan küratörlüğünde izleyiciye unutulmaz bir görsel şölen yaşatacak.

“Hayat Ağacı” sanatçının var oluşunda güçlü bir anlam taşıyan değerlerin onun yaşamının, anılarının, düşünsel dünyasının içinde büyümesini ve köklenmesini eşsiz melodilerle  anlatırken, eser bu anlamda geçmişe ve geleceğe atıfta bulunan, umuttan tek bir an bile vazgeçmeyen, köklü ve güçlü bir zaman simgesi.

Zorlu PSM’nin 10. yılını başlatacak bu özel gecede Fazıl Say ve Jamal Aliyev, Hayat Ağacı’nın yanı sıra Anadolu’nun dört şehrine bir yolculuk eseri olan “Dört Şehir” sonatını ve Cesâr Franck’ın viyolonsel piyano sonatını birlikte seslendirecekler.

 

Paylaş