Cumartesi, Haziran 3

Johnson Tsang’ın Küçük Dünyası

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Seramik sanatçısı Johnson Tsang, “Küçük Dünya” serisi ile içindeki çocuğun dış dünyaya bakışını yorumluyor. 20 yıldır seramik dersleri veren Tsang, çocuklarla çalışmaya başladığı 2005 yılından bu yana içindeki çocuğun onu hala ziyaret ettiğine inanıyor. İlhamını kendi çocukluğundan alan sanatçı, yaratım sürecinde ziyaretine geldiğine inandığı çocukluğuyla bağlantı kuruyor.

Johnson Tsang 1960’ta Hong Kong’da doğdu. Eserlerinde, gerçeküstücülüğün hayal gücü eşliğinde daha gerçekçi heykel teknikleri kullanan Tsang, son 10 yıldır beyaz porselen ile çalışıyor. Sanatçı, 2011 ve 2012 yıllarında, eserleriyle, “Bowls of Fantasy” ve “Wonder Splash”, Kore Gyeonggi Uluslararası Ceramix Bienali 2011 Uluslararası Yarışması ve 2012 Tayvan Uluslararası Seramik Bienali Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Tsang aynı zamanda bu iki prestijli uluslararası seramik ödülünü alan ilk Çinli sanatçı.

Seramik dışında, 2004 yılından beri paslanmaz çelik heykeller ve kamu sanat projelerinde çalışan Tsang, bir dizi özel şirket ve kamu kurumu tarafından görevlendirildi. Sanatçı, 2009 yılında uluslararası sanat etkinliklerinde gösterdiği üstün başarılar nedeniyle Hong Kong Özel İdari Bölgesi Hükümeti’nden övgü aldı.

Paylaş