Lalique’den Göz Alıcı Magritte Koleksiyonu !

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sanatçının doğumunun 125. yılı anısına, Maison Lalique, Miró Vakfı ile işbirliği yaparak onun eserleri ve mirası tarafından ilham alınan altı yeni parçayı tanıtıyor. Bu parçalar, bu yılın başlarında Burlington Arcade’de açılan dünyada bir ilk olan Lalique Sanat Galerisi’nde öne çıkıyor. 

Lalique, 1922 yılında Fransız mücevherci ve cam ustası René Lalique tarafından kuruldu. İki René’nin ömürleri boyunca hiç karşılaşmasalar da, ikisi de kendi yollarını çizen yenilikçi ve yaratıcı kişilikler olarak birçok ortak noktaya sahiptir.

Yeni koleksiyon, Lalique’in 2011 yılında başkan ve CEO Silvio Denz tarafından kurulan özel Sanat Bölümü’nde önemli bir kilometre taşını temsil ediyor. Bu girişim, sanat, mimari ve tasarım alanlarında geçmiş ve şimdiye kadar gelmiş en büyük zekalarla işbirliği yapmayı amaçlıyor ve Damien Hirst, Arik Levy, Zaha Hadid ve Yves Klein gibi isimlerle yapılan eşsiz kristal koleksiyonlarına imza atmıştır.

Silvio Denz koleksiyonu şöyle açıklıyor: ‘Tüm hayatım boyunca sanata hayran kaldım ve ondan ilham aldım.’ Lalique, yaratıcı ifadenin çeşitli biçimlerinde olağanüstü bir ustalığa sahiptir ve tasarımları her zaman sanat ve dekor arasındaki arayüzde olmuştur.René Magritte’in zekâsını ve hayal gücünü yakalamak kolay bir iş değil. Lalique, bu yeni koleksiyonda sadece sanatçının eserini kopyalamayı amaçlamadı, aksine onu kristal aracılığıyla hayata geçirmeyi hedefledi.”

Belirtildiği gibi, koleksiyon, Magritte’nin vizyonunu Lalique’in zarif zanaatkarlığıyla birleştiren altı yeni kristal parçayı içeriyor. Bunlar arasında sanatçının eserinden hemen tanıdık temalar bulunmaktadır. Bunlar arasında en ikonik tablosunun kristal bir yorumu bulunmaktadır – “La Trahison des Images”, üzerinde “Ceci n’est pas une pipe”[bu bir pipo değildir]” yazan bir pipo resmeden tablo – ve kristal bir şapka.

Diğerleri, Magritte’in eserine daha derinlemesine bir bakış sunmaktadır. “Le Bain de Cristal”, bir minyatür zürafanın ortaya çıktığı çarpıcı bir kristal kadehtir ve bu, Magritte’in “The Cut-Glass Bath” adlı 1946 tarihli guaş tablosuna dayanmaktadır. Hırvat sarı mermer bir tabanın üzerinde oturan “Le Bain de Cristal”, büyük bir teknik zorluk oluşturdu ve kayıp balmumu tekniğini içerir, burada şeffaf elementler, saten yüzeylerle incelikli bir şekilde kontrastlanmıştır.

Yeni koleksiyon hakkında Denz, “René Magritte’in büyük bir sanatçısı olan çalışmalarına hak ettiği saygıyı kesinlikle gösteren ve sanatçı René Lalique’in büyüklüğüne imkan sağlayan sonuçlardan gurur duyuyorum. Aynı adı paylaşmanın ötesinde, ikisi de zamansız bir yetenekle ödüllendirildi” şeklinde yorumda bulundu.

Paylaş