Nur Koçak: “Mutluluk Resimlerimiz”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Fotogerçekçilik akımının Türkiye’deki ilk temsilcilerinden Nur Koçak’ın bugüne kadarki en kapsamlı sergisi Mutluluk Resimlerimiz  SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da izleyiciyle buluşuyor. Sanat tarihçi Ahu Antmen ve SALT ekibinden Amira Akbıyıkoğlu’nun eş küratörlüğünde hazırlanan sergi Nur Koçak’ın 1960’lardaki öğrencilik yıllarından 2010’lardaki son dönem çalışmalarına kadar desenleri ve resim serilerine sanatçının kariyerinden geniş bir seçkiyi görme fırsatı sunuyor.

Mutluluk Resimlerimiz, 1981 tarihli seriden esinle adlandırılmış. Sanatçının Cağaloğlu’ndan topladığı asker kartpostallarına müdahalelerle oluşturduğu kartpostal Mutluluk Resimleriniz adlı serisi, 1982’deki gösteriminden bu yana ilk kez eksiksiz olarak SALT Beyoğlu’ndaki enstalasyonda yer alıyor.

Vitrinler (1989-2019)

Mutluluk Resimleriniz (1981) serisi, sanatçının 1970’lerin sonunda katıldığı posta sanatı sergileriyle gitgide artan kartpostal kullanımını görünür kılar. Cağaloğlu’ndan toplama, romantizm temalı asker kartpostallarına müdahalelerle oluşturduğu bir dizi işe, bir dönem bağımsız bir kadın gazetesi olarak yayımlanan Kelebek’teki “Mutluluk Resimleriniz” köşesinden yola çıkarak yaptığı siyah beyaz çizimler eşlik ediyor. Kadın ve erkeğin birlikte görüldüğü kartpostalların yanı sıra sadece erkek fotoğraflarının yer aldığı bu köşeye odaklanan Koçak, eserlerinde deneyimler ve temsilleri arasındaki uyumsuzluğa dikkati çekiyor. SALT Beyoğlu’ndaki enstalasyon, 1982’deki gösteriminden bu yana ilk kez, serideki bütün kartpostalların her iki yüzünün incelenmesine olanak tanıyacak.

Mutluluk Resimlerimiz  SALT Beyoğlu ve SALT Galata’da 29 Aralık’a kadar görülebilecek.

Paylaş