Space İstanbul X Artkolik: İstanbul Serileri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tarih boyunca çeşitli kültürlere ev sahipliği yapmış, yedi tepesi ve iki kıtayı bir araya getiren masmavi Boğazıyla büyüleyen, masal şehir İstanbul… Bize her gün ilham veren en büyük tutkumuz İstanbul’u bizimle gezmeye davet ediyoruz.

NİŞANTAŞI’NIN İMZASI ART NOUVEAU BİNALARI

‘İstanbul’ serimizin ilk bölümünde sanat tarihi uzmanı Buket Baykal Şakarcan’ın anlatımıyla, göz alıcı mimarileri ile bugün hala Nişantaşı’nın kültürel dokusunda bir imza niteliğindeki Art Nouveau yapılar kadrajımızda. İzmir Palas, Ralli Apartmanı ve ünlü mimar Mongeri tarafından tasarlanan Maçka Palas ile Maçka Teknik Lisesi binasının detaylı anlatımları Youtube kanalımızda.

İSTANBUL’UN TARİHİ MİRASI: PERA

İstanbul’ serimizin ikinci bölümünde Pera’dayız. Tarihi yarımadanın ve Haliç’in karşısında gelişen bu bölge, öteden beri Yunanca’da karşı yaka, öte anlamına gelen Pera adıyla anılmıştır. Bugün ise İstanbul’un kozmopolit geçmişinin izlerini fiziksel olarak günümüze en çarpıcı biçimde aktaran bölgelerin başında geliyor. Meşrutiyet Caddesi’nde sıraya dizili Art Nouveau binalar ise bu izlerin en göze çarpan ögeleri. Art Nouveau binaların tarihini ve hikayelerini Sanat Tarihi Uzmanı Buket Şakarcan’dan dinliyoruz.

TARİHİ GALATA BÖLGESİ VE ÇOK MERAK EDİLEN DOĞAN APARTMANI

Tarihi Galata bölgesi ve çok merak edilen Doğan Apartmanı Konstantinopol’den Dersaadet’e, başkent İstanbul’un her çağına tanıklık etmiş ve kentin tarihi dokusunun çok katmanlı yaşanmışlıklarını en güzel anlatan semt Galata’dayız. Tarih boyunca pek çok dil, din, ırk ve kültür bir arada yaşadı burada. Galata’nın simgesi haline gelen Galata Kulesi ve en popüler sokaklarından Serdar-ı Ekrem’deki çok merak edilen Doğan apartmanı ile Kırım Kilisesi’ni sanat tarihi uzmanı Buket Baykal Şakarcan’dan dinliyoruz.

Paylaş