The Artisan İstanbul Hotel, Müdahale Sergisine Ev Sahipliği Yapacak.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

The Artisan İstanbul Hotel; kendine özgü yarattığı sanat, gastronomi ve tasarım odaklı dünyasıyla farklı deneyimlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Contemporary İstanbul ile eşzamanlı başlayacak olan “Müdahale / Intervention” adlı sergi farklı kurgusuyla dikkat çekiyor. “Müdahale” kavramı sanatçılar tarafından ele alınarak bir otele müdahale ediliyor. Sosyo-politik konulara, insanlığa ve toplumsal eşitliğe ses olan eserler, toplumun her kesimine hitap ederken; yaşayan bir mekanda evrensel bütünlüğe ithaf edilmiş disiplinler arası bir deneyim olarak izleyicilerin karşısına çıkıyor. Sergide Ayça Telgeren, Azade Köker, Canan, Elif Uras, Eşref Yıldırım, Fırat Engin, Fırat Neziroğlu, Lara Ögel, Leyla Emadi, Memed Erdener, Merve Dündar ve Nancy Atakan’ın eserleri yer alıyor. Prof. Dr. Marcus Graf ve Mari Spirito’nun yazıları ile katkı sunduğu sergi 7 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında devam edecek.

Eşref Yıldırım, Sanatçının ve Zilbermanın izniyle

Evrensel bütünlük 

Sergide sosyo-politik konulara, insanlığa ve eşitliğe ses olan eserler, toplumun her kesimine hitap ederken; yaşayan bir mekanda evrensel bütünlüğe ithaf edilmiş bir deneyim olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Sergide Ayça Telgeren, Azade Köker, Canan, Elif Uras, Eşref Yıldırım, Fırat Engin, Fırat Neziroğlu, Lara Ögel, Leyla Emadi, Memed Erdener, Merve Dündar ve Nancy Atakan’ın eserleri yer alıyor. Kadın hakları ve sosyal eşitlik kavramları için farkındalık yaratmak fikriyle hazırlanan mekana özgü sergi; günlük yaşantımızda karşımıza çıkan evrensel değerlere çok boyutlu anlamlar katmayı hedefliyor.

 

Prof. Dr. Marcus Graf: “Oteller değişim için en etkili platform” 

Prof. Dr. Marcus Graf ve Mari Spirito’nun yazıları ile  katkı sunduğu kataloğun ön yazısında Prof. Graf, sergiye dair görüşlerini şu şekilde kaleme alıyor. “Oteller insanların seyahatlerinde anlık hikayelerini paylaştıkları mistik yerlerdir. Oteller aynı zamanda geçmişin anılarını odalarında saklayan dinamik mekanlardır. Konuklar her yere benzersiz bir karakter kimlik kazandırmak için sürekli değişen ruhuna yeni parçalar eklemek için çabalıyor. Otellerin kültür sanatın evriminde büyük rol oynamasının sebebi budur” diyen Prof. Dr. Marcus, serginin gücünü şöyle açıklıyor: “Birçok film, şarkı ve sanat eseri otelleri konu aldı. Görsel sanatçı Sophie Calle’nin “The Million Dollar Hotel” filmi, “Hotel California” veya “Hotel Room şarkısını düşünün. Chelsea Hotel gibi ikonik bazı yerler de sanatçılara çalışacakları ve yaşayacakları yerler verdiler. Dolayısıyla bir otel sanatın yaratılması ve sergilenmesi için harika bir yerdir. Modern metropollerde günümüzün acil sorunlarının ortaya çıkarılıp, tartışılabileceği kalıcı diyalog ve değişim için etkili bir platformdur. Bu neden Müdahale sergisi yerini akıllıca seçmiştir. Artisan’da 12 sanatçının eserleri, binanın farklı yerlerinde sergileniyor. Sergi kapsamında eserler otelin mimarisine entegre edildiği için mekana özel çok özel bir durum çıkıyor karşımıza. Bu nedenle Müdahale, cesur bir sergidir. Sıra dışı mekansal karakteri, iyi sanatçı seçimi ve güçlü yapıtlarıyla insanların farklılıklarına rağmen özgürlük ve eşitlik içinde yaşayabilecekleri bir toplumun oluşmasına güçlü bir katkı sağlamayı amaçlıyor.”

The Artisan İstanbul Hotel’in Koleksiyon Küratörü Yasemin Vargı ile Sanat Yöneticisi Meriç Aktaş Ateş tarafından hazırlanan ve yaşayan bir binaya uygulanan “müdahale”ye öncülük eden sergi; Contemporary İstanbul’un VIP özel programı dahilinde özel turlarla sanatseverlerle buluşacak. Daha sonra belirlenen gün ve saatlerde bir ay boyunca ziyarete açık olacak.

Adres: Ömer Avni Mah. İnönü Cad. No: 42 34437 İstanbul

Paylaş