Vincent van Gogh Hakkında Bilmedikleriniz!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sanat tarihinin efsanevi figürlerinden biri olan ressam Vincent van Gogh belki de çoğu kişi tarafından ‘çılgın’ sanatçı, çılgınca boyanan adam ya da sadece kulağını kesen bir ruh olarak algılanıyor. Sanatsal dehası genellikle resimlerini sorunlu zihninin sadece görsel tezahürleri olarak görenlerin gölgesinde kalıyor. Kısmen bu doğru olsa da, gerçekte onun yenilikçi ve eşsiz sanatsal tarzı, ardından gelen sanatçıların bir çoğu için çok önemliydi. Çağdaşlarından açıkça etkilendiğinde bile, sanatı tanımlanabilir bir şekilde kendine ait kaldı ve kendi zamanında sanat satın alan halk tarafından kabul edilemeyen ayırt edici bir tarz geliştirdi. Vincent hakkında; sanatçı olmadan önce yaptıkları, en çok bilinen eserlerinin sıra dışı hikayeleri, aşk hayatı ve sanatı hakkında bilinmeyenleri derledik.

Vincent van Gogh hiç resim eğitimi almamıştı.

Başlangıçta, van Gogh bir papaz olmayı planlıyordu bunun üzerine Belçika’nın Borinage kentinde vaiz olarak çalıştı. Sadece bu işten kovulması onun hem ruhani kurtuluş yoluna hem de maddi geçimine ağır bir darbe olmuştur. Bu aşamadan sonra geleceğinin resim yapmaya karar verir. Van Gogh 27 yaşına kadar resim yapmaya başlamamıştır ve hiçbir zaman resmi bir eğitim almamıştır. Bu süre zarfında onu parasal olarak desteklemeye gönüllü olan kardeşi Theo sayesinde resim malzemeleri satın alır. En erken tarihli çalışmalarından birisi Patates Yiyenler’dir.

Potato Eaters, Van Gogh Museum

Her 36 saatte bir yeni çalışma üretmiştir.

Sadece 10 yıl resim yapmasına rağmen 27 yaşından 37 yaşına kadar Van Gogh inanılmaz derecede üretim yapıyordu. 900’den fazla resim ve daha birçok çizim ve eskiz üretti, bu da her 36 saatte bir yeni sanat eseri yaratarak repertuarını zenginleştiriyordu. Resimlerinin başlangıçta hangi renkleri olduğunu bilmiyoruz.
Van Gogh’un eserlerinde özellikle sarı olan renkler, kararsız pigmentlerin bir sonucu olarak zamanla solmuştur ve maalesef bu değişiklik geri döndürülemez. Yapıtlarının çoğunda ne kadar sarı göründüğü göz önüne alındığında, bu resimlerin yaşamı boyunca ne kadar canlı olduğunu asla bilemeyebiliriz.

Yazı yazmayı hiç ihmal etmemiştir.

Yüzlerce sanat eseri yaratmanın yanı sıra, Van Gogh neredeyse hergün mektup ve kartpostal yazardı. Bunlar genellikle en ünlü şaheserlerinin ilk eskizlerini içeriyordu. Yazdığı mektuplar başta kardeşi Theo’ya olmak üzere, ressam Gauguin ve resimlerimde yer alan kişilere aitti. Theo’ya yazdığı ve bugün altı ciltlik bir koleksiyon oluşturan mektupları, sanatçının yaşamına dair önemli ayrıntılar sunuyor.

Paul Gauguin, Vincent van Gogh’a 17 Ekim 1888 tarihli imza mektubu (Morgan Kütüphanesi ve Müzesi koleksiyonundan)

Bir aile kurmak “hayatta gerçekten istediği tek şeydi”. Ama van Gogh bu hayali asla gerçekleştirememiştir.

880’lerin başında, sanatçı olarak başladığı ve ebeveynleri ile Hollanda’da yaşadığı zaman, kuzeni Kee Vos-Stricker’e aşık oldu. Onu reddetmesine rağmen, kolayca pes etmedi, bu da yeni kariyer seçimi ile de heyecanlanmayan ebeveynleriyle gerginliğe yol açtı. Daha sonra, model olarak hizmet eden ve aynı zamanda küçük çocukları olan eski bir fahişe olan Sien Hoornik adlı bir kadınla karıştı. Van Gogh’un ailesi Hoornik’i onaylamadı ve sonunda ilişki sona erdi. Daha sonra Hollanda’da ikamet ederken, ailesi maça karşı olduğu için kendini öldürmeye çalışan daha yaşlı bir komşu Margot Begemann ile bir ilişkisi vardı. Paris’te van Gogh, sanatçının bir modeli ve Agostina Segatori adlı kafe sahibiyle uğraştı, ancak bu ilişki de yürümedi. Genç Vincent üç kadına evlilik teklifi etmişti: 1872’de Caroline Haanebeek’e, 1873’te Eugénie Loyer’a ve 1881’de Kee Vos-Stricker’a.  Üç kadın tarafından da reddedilmişti.

Café du Tambourin’de Oturan Agostina Segatori

Hayatı boyunca tek bir eser satabilmiştir.

Birçok sanatçı gibi Van Gogh da ne yazık ki öldükten sonra değeri bilinen sanatçılar arasında yer alır.  Yaşadığı dönemde resimlerinin sanatsal değeri anlaşılmayan Van Gogh yalnızca 1 tane resmini satabilmiştir. Bu resmi The Red Vineyards Near Arles isimli tablosudur. Türçesi Kırmızı Üzüm Bağı olan resim Kasım 1888’de yapılmıştır. Empresyonist ressam ve sanat koleksiyoncusu olan Anna Boch’a satılmıştır.

The Red Vineyards near Arles, Puskin Museum

Yıldızlı Gece tablosunu başarılı bulmamıştır.

Van Gogh yıllarca zihinsel sağlık sorunları yaşamıştır. Nisan 1889’da, gönüllü olarak bir yıl geçirdiği Saint-Rémy’deki Saint-Paul-de-Mausole psikiyatri hastanesine yatar. Buradaki penceresinden, Yıldızlı Gece de dahil olmak üzere en tanınmış resimlerinden bazılarını yaratmıştır. İşin ilginci, sanatçı, bir gün en ünlü eserleri arasında yer alacak bu tabloyu kardeşine yazdığı mektupta başarısızlık olarak değerlendirmiştir. Bazı analistler, ön plandaki stilize selvi ağacının sembolizmini, ölümle ve Van Gogh’un intiharıyla ilişkilendirir. Ancak, selvi aynı zamanda ölümsüzlüğü de temsil etmektedir. Resimde, ağaç gökyüzüne ulaşır ve dünya ile gökler arasında doğrudan bir bağlantı görevi görür. Tablo, 1941 yılından beri New York’taki Museum of Modern Art müzesinin kalıcı koleksiyonunda bulunmaktadır. Yıldızlı Gece, aynı zamanda Batı kültürünün en ünlü tablolarından biridir.

The Starry Night, 1889, MoMa

Gaugin ile yaptığı tartışmanın ardından kendi kulağını kesmiştir.

Van Gogh’un 1888’de kendi kulağını kestiği iyi biliniyor. Van Gogh’un kulağını kestiği koşullar tam olarak bilinmemektedir, ancak birçok uzman, ressam Paul Gaugin ile Arles’daki Sarı Saray’da öfkeli bir sıranın takip edildiğine inanmaktadır. Bazı tarihçiler Gaugin’in arkadaşının kulağını kestiğine ve çiftin Gaugin’in polisten kaçabilmesi için van Gogh’a suçlamak zorunda kaldığına inanıyorlar. Daha sonra, Van Gogh’un 23 Aralık 1888’de kulağını keserek gazeteye sardığı ve bir genelevde çalışan Rachel adlı kadına getirdiği biliniyor.

Ölümü hala bir sır perdesidir. İntihar olduğu söylense de cinayet ihtimali üzerinde de durulmaktadır.

Vincent, derinden sıkıntılı ve sık sık bunalmış olsa da,  ölümünün kendi kendine yaralanan yaralardan kaynaklandığına dair bazı şüpheler var. Van Gogh’un bir tarlada resim yaparken kendisini midesinden vurduğu, daha sonra ölmek için kaldığı hana geri döndüğü iddia ediliyor. Bununla birlikte, van Gogh’un biyografisinin ortak yazarları, onunla alay eden genç bir gencin onu yanlışlıkla vurulduğunu teorize ediyor. Çocuğun ona bir iyilik yaptığını hisseden yazarlar, van Gogh’un yara için asla yardım aramaya çalışmadığını öne sürüyorlar. Bu fikri destekleyecek kanıtlar arasında, olayın gerçekleştiği iddia edilen tarlada herhangi bir silah ya da boyama malzemesi bulunmaması ve van Gogh’un o gün değil, hanın bulunduğu yerin yakınında bir silah sesi duyduğunu bildiren bir tanık yer alıyor. Bugün ölümü hala şüpheli.

Yüzyıllardır ilham vermeye devam etmiştir.

Bugün Vincent van Gogh genellikle Rembrandt’tan bu yana en büyük Hollandalı ressam olarak kabul ediliyor Hayatında sadece çok sınırlı bir takip kazanmış olsa da, Van Gogh’un sanatsal tarzı, takip eden sanatçıların puanları üzerinde önemli bir etkiye sahipti. Eserleri 20. yüzyılın Fovizm, Ekspresyonizm ve Modernizm okullarının gelişimini müjdeledi. Tıpkı Shakespeare’in edebiyat ve Sigmund Freud’un psikoloji gibi, Vincent van Gogh’un modern sanat üzerindeki etkisi olağanüstü. Van Gogh yeteneğinin tanındığını görmek için yaşamıyordu. Ayrıca, gelecek nesiller için kalıcı bir ilham kaynağı olacağını hayal bile edemezdi. Vincent van Gogh’un ressam olarak kariyeri kısaydı, ancak resimleri sanatsal uygulama ve tarzlarda devrim yarattı. Vizyonunun yoğunluğu, harika renk duygusu ve tekniğinin olağanüstü cesareti, yirminci yüzyıl sanatı üzerinde derin bir etki yaratan başyapıtlar yarattı. Bugün hayatı yüzlerce film ve belgesele konu oldu.

 

Hala bazı resimlerinin nerede olduğunu bilmiyoruz.

Muhtemelen en gizemli kaybolmalardan biri, Haşhaş Çiçekleri’dir. Bir kez değil, iki kez Kahire’deki Mohammed Mahmoud Khalil Müzesi’nden çalınmıştır. İlk hırsızlık 1997’de meydana gelir ve parça 10 yıl sonra kurtarılır. İkinci hırsızlık 2010 yılında gerçekleşmiştir ve maalesef resim hala bulunamamıştır.

Haşhaş Çiçekleri

 

 

Hazırlayan: Begüm Boztaş

Paylaş