Çarşamba, Eylül 27

Yeni Kolektif ‘İzole’ Yayında!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“…hepimiz hayatını muhtemelen dil aracılığıyla gerçeklik ve anılarla ilgilenerek geçirecek birer sanat öğrencisiyiz. Gelin ortak hafıza, ulusal hafıza ya da etnik hafızadan değil; kendi hafızamızdan bahsedelim. Nitekim tarih boyunca ulusal ve ortak hafızanın bulandırdığı ve değiştirdiği de hep bireysel hafızamızdı.”

Yan Lianke’nin çevrimiçi Çin Kültürü dersine girerken söylediği bu sözlerin etrafında birleşen sanatçılar, pandemi sürecindeki sınırlılık hâlini ve üzerlerinde yarattığı etkiyi görsel bir dille aktarmak amacıyla kolektif bir güncel sanat projesi olan İzole’yi başlattı. Nisan ayında başlayan ve içinde bulunduğumuz pandemi sürecinin güncel kaydını tutmayı amaçlayan İzole projesi, kişisel olandan toplumsal olana doğru yol alıyor ve her geçen gün aralarına kattıkları farklı disiplinden sanatçılarla projeyi daha da genişleterek yeni bir tartışma alanı oluşturmayı hedefliyor. 

Naile Kaş

Projede yer alan ve hikâye anlatıcılığını merkeze alarak bireysel hafızaya odaklanan sanatçıların çalışmaları, her hafta yeni güncellemelerle İzole projesinin web sitesinde ve Instagram hesabında yayınlanıyor. Şimdiye dek 30 sanatçının çalışmalarının online olarak yayımlandığı İzole projesine www.izoleproject.com web sitesinden ulaşılabilir. 

İzole projesi ayrıca ilki Ezgi Bakçay’la Neler oluyor?, ikincisi Fırat Arapoğlu’yla Yanlızlık, İnziva, İzolasyon, üçüncüsü ise Derya Yücel’le “Yeni Normal”e doğru: Sanat ve Küratörlük başlıklarıyla gerçekleşen Instagram canlı yayın serileri ile gündemi odağına alan sohbetler gerçekleştiriyor. Önümüzdeki günlerde farklı alanlardan sanatçılar, sanat eleştirmenleri, küratörler ve akademisyenlerle devam edecek olan bu sohbetler,  www.instagram.com/izoleproject hesabından takip edilebilir, canlı yayın kayıtlarına ise İzole Project’in YouTube hesabından ulaşılabilir. 

 

Paylaş