Pazartesi, Eylül 25

39. İstanbul Film Festivali’nde Hitchcock Esintileri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bu yıl 10-21 Nisan tarihlerinde yapılacak 39. İstanbul Film Festivali afişi senarist ve film yönetmeni Cem Özüduru tarafından görücüye çıkıyor. Bu yıl festival ölümünün 40. yıldönümünde ünlü yönetmen Alfred Hitchcock’a özel bir retrospektif bölüm ayırıyor. Cem Özüduru, İstanbul Film Festivali için sinemanın heyecanlandırıcı etkisinden ilham alarak tasarladığı afişini, Hitchcock sever egzotik kuşlarla çevrelenmiş, bulutların üzerindeki, bizi bazen lanetleyen bazen kutsayan bir büyücünün olduğu, bir film sonrası uyuyakalınıp görülen bir rüyaya benzetiyor.

Korku, gizem, folklorik, efsanevi öğeleri, yazdığı ve çizdiği hikâyelerde hep anlatılamayan, gizlenen, utanılan ya da geçmişte bir yara olarak kalmış, küflenip iltihaplanmış bazı duyguları anlatmak için kullandığını söyleyen Cem Özüduru, hikâyelerin bu karmaşık ve katmanlı yapısına merak duyduğunu, kontrast renklerin, değişik yaratıkların ve kalabalık alanların zamanla en zevkle çizdiği şeylere dönüştüğünü ifade ediyor.

Cem Özüduru kimdir?

1987 yılında İstanbul’da doğdu. Liseyi Antalya’da okudu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversite Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2008’de ilk çizgi roman albümü Zombistan yayımlandı. 2010’da ikinci çizgi romanı Şafak Ayazı yayımlandı. Bu süre içinde kısa hikâyeler, çeşitli film senaryoları yazdı. 2014’te üçüncü çizgi romanı Bir Zamanlar Sahalarda yayınlandı. Aynı yıl senaristlerinden olduğu, Can Evrenol’un yönettiği Baskın adlı korku filmi vizyona girdi. İkinci senaryosu Housewife vizyona girdiğinde dördüncü çizgi roman albümü Perihan’ı yayımlandı. 2017’de aynı zamanda senaristlerinden olduğu Börü adlı TV dizisinin yönetmenliğini de üstlendi. 2018’de aynı adlı sinema filmini yönetti. Çizgi romanı Perihan 2019’da Ağzı Olmayan Kız adıyla sinemaya uyarlandı ve birçok ödül aldı. Cem Özüduru, hâlâ senaryolar yazıp, çizgi romanlar yapmaya devam ediyor.

Paylaş