Cumartesi, Eylül 23

Banksy ‘Devolved Parliament’ (Geri Evrilmiş Parlamento) Rekor Fiyata Satıldı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Banksy’nin ‘Devolved Parliament’ (Geri Evrilmiş Parlamento) adlı eseri Londra’daki Sotheby’s Müzayede Evi’ndeki açık artırmada 9.8 milyon sterline (yaklaşık 70 milyon TL) satıldı. Yaklaşık 4 metre boyundaki eserin satılması sadece 13 dakika sürdü. Alıcının adı ise müzayede evi tarafından açıklama yapılmadı. 2009 yılında yapılan ve 4 metre boyundaki tablo, 13 dakika süren açık artırmayla sahibini buldu ve belirlenen fiyatın 5 katına satıldı.

Brexit terimi ortaya çıkmadan önce, 2009 yılında yapılan Parlamento binasında toplanan maymunları resmettiği eser, Banksy’nin bilinen en büyük tuval çalışması olma özelliğini taşıyor. Sotheby’s’in Avrupa Çağdaş Sanat Eserler Birimi Başkanı Alex Branczik, Banksy’nin ‘günümüzün yakıcı sorunlarıyla karşı karşıya’ olduğunu, 2009 yılında yapılan eserin günümüz Brexit tartışmalarını tarif ettiğini belirtti.

Satışın ardından Instagram hesabından bir paylaşım yapan Banksy ise , “Banksy tablosu için rekor fiyat. Yazık, hâlâ ona sahip değilim” ifadelerini kullandı.

Banksy ayrıca sanat eleştirmeni Robert Hughes’un sanatı maddi bir değer olarak görmeyi eleştiren sözlerini de paylaştı.

Paylaş