Pazartesi, Haziran 5

Louvre Müzesi’nde Rönesans Dahisi Leonardo da Vinci Rekoru

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Louvre Müzesi, Rönesans döneminin en ünlü temsilcilerinden, sanat ve bilim alanında unutulmaz eserler bırakan Leonardo Da Vinci’nin ölümünün 500. yılı onuruna, sanatçı için hazırlanan en büyük sergiye ev sahipliği yapıyor. 24 Ekim’de açılan sergiyi bir ay olmadan 365 bin kişinin ziyaret ettiği bilgisi aktarıldı.

Bir Kadın Başı, (La Scapigliata), 1508–1508

 

Serginin Louvre Müzesi’nde açılabilmesi için 10 yıldır çalışma yapıldığı ve sergide yer alan eserlerin çoğu, İngiltere Kraliçesi’nin özel koleksiyonundan sergi için özel getirildiği belirtiliyor. Sergi, sanatçının doğduğu Floransa yakınlarındaki Vinci kasabasından başlayıp, Leonardo Da Vinci’nin sanat yolculuğunun tarihsel sıralamasına uygun olarak, Milano, Venedik, Roma ve Fransa’ya yaptığı yolculuklara uzanan geniş bir yelpazede kronolojik olarak ele alınıyor.

 

Sergide İngiliz Kraliyet Koleksiyonu, Hermitage Müzesi, New York Metropolitan Müzesi ve Vatikan’dan sergi için ödünç verilen eserler de yer alıyor. Bu eserler arasında Vatikan’ın ödünç verdiği ‘Müzisyenin Portresi’, St. Petersburg Hermitage Müzesi’nden gelen ‘Benois Madonna (Madonna ve Çiçekli Çocuk)’, Louvre’un koleksiyonunda yer alan ‘La Belle Ferronniere (Zincirli Güzel)’, ‘Kayalıklar Bakiresi’ (Virgin of the Rocks) ve ‘La Scapigliata (Bir Kadın Başı)’nın da orijinali yer alıyor.

Benois Madonna, (Madonna ve Çiçekli Çocuk),1478

 

Leonardo’nun Milano’da Santa Maria della Grazie Kilisesi’nin yemekhane duvarındaki L’ultima Cena’nın (Son Akşam Yemeği) bir kopyası da aynı şekilde serginin giriş alanında yer alıyor. Sergiyi gezen ziyaretçiler 4 ay boyunca, Rönesans dönemi üstadı Leonardo Da Vinci’nin eserlerinin toplandığı en geniş sergiyi gezmiş olacaklar. Sergiyi ziyaret edebilmek için birkaç hafta önce rezervasyon yaptırılması gerekiyor.

 

Virgin of the Rocks, (Kayalıklar Bakiresi),1483–1485

Sergide yer alan 162 eser, 24 Ekim 2019 – 24 Şubat 2020 tarihleri arasında,  Louvre Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

Paylaş