Çarşamba, Haziran 7

Ai Weiwei 650.000 Parça Lego ile Nilüferler’i Yeniden Üretti!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ai Weiwei, Monet’nin Nilüferler’ini 650.000 lego parçası ile yeniden yorumladı. Nilüferler #1, Londra’da ilk kez Tasarım Müzesi’nin 7 Nisan’da açılacak olan “Ai Weiwei: Making Sense” sergisinde halka açılacak.

Müzeden yapılan basın açıklamasına göre “Nilüferler #1, kurumun galeri duvarlarından birinin tüm uzunluğu boyunca uzanan ve Ai Weiwei tarafından Lego’dan yapılmış en büyük sanat eseridir. Ai’nin Monet’nin fırça darbeleri yerine piksel benzeri Lego tuğlaları, endüstriyel parçalar ve renkleri seçmesi, modern yaşamın merkezinde yer alan ve sanatın çağdaş dünyada sıklıkla nasıl yayıldığına atıfta bulunan çağdaş dijital teknolojileri öneriyor.”

ELA BIALKOWSKA / OKNO STUDIO

Lego ile yeniden üretilen Nilüferler #1 ayrıca sağ tarafta karanlık bir alanı da içeriyor. Tasarım Müzesi bu alanın, Ai ve babası Ai Qing’in 1960’larda zorunlu sürgünde yaşadığı Xinjiang eyaletindeki yeraltı sığınağını temsil ettiğini söyledi.

Ai Weiwei, 2014’ten beri sanatsal pratiğinde siyasi mahkumların portrelerini üretmek için Lego tuğlalarını kullanıyor. 2017 yılında Hirshhorn Müzesi ve Heykel Galerisi bu Lego sanat eserlerinden 176 tanesini sergilemişti.

Paylaş