Pazartesi, Eylül 25

Almanya’dan Sanata Büyük Destek!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Alman federal hükümeti, ülkenin yaratıcı ve kültürel sektörleri için kapsamlı bir yardım paketine imza atıyor. Kültür Bakanı Monica Grütters tarafından yapılan açıklamada “Sanatçılar sadece vazgeçilmez değil, aynı zamanda hayati önem taşıyor”  diyerek Coronavirüs tarafından tehdit edilen kültür kurumlarına ve sanatçılara hükümetin mali yardım yapacağını ve toplamda 50 milyar Euro destek sağlanacağını belirtti.

“Monet. Orte”
Museum Barberini in Potsdam.
Foto: David von Becker

Bakanlığın açıklamasına ve FAZ’daki bir rapora göre üç bölümlü paket, serbest meslek sahiplerinin yanı sıra küçük işletmeler için 50 milyar Euro’ya kadar yardım içeriyor. Fonun, mekan kiralamaları ve sanatçı stüdyoları gibi genel masraflara yardımcı olmak için tasarlanmış hibeler şeklinde olacağını belirtiyorlar. İşletmelerin finansal borçlarını kapatmasına yardımcı olmak için pakette krediler de mevcut olacak. Sanatla ilgili kişi ve kuruluşlara ek olarak, finansman gazeteler de dahil olmak üzere medya kuruluşları da bu kapsamda desteklenecek.

İngiltere  190 milyon dolarlık destekle birlikte çok daha küçük bir paket duyururken, New York’ta, Metropolitan Sanat Müzesi hükümeti ABD müzelerine 4 milyar dolarlık yardım yapmaya çağırıyor.

 

 

Paylaş