Cumartesi, Eylül 23

Andy Warhol’un “Beyaz Felaket”i Rekor Fiyata Satıldı!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Andy Warhol’un 1963 tarihli ikonik tablosu “Beyaz Felaket” Sotheby’s müzayedesinde 85 milyon dolara satıldı. Eser, iki teklif sahibi arasında iki dakika süren kısa bir düellodan sonra 74 milyon dolara satıldı. Komisyonlarla birlikte toplam satış bedeli 85.4 milyon doları buldu.

Serigrafi  ve grafiti ile yapılmış bir çalışma olan “Beyaz Felaket (Beyaz Araba Kazası 19 Kez)”,  korkunç bir araba kazasının aynı siyah beyaz görüntüsünü 3,6 metrelik bir tuval üzerinde 19 kez tasvir eder.

Sotheby’s

Sotheby’s müzayede öncesi yaptığı açıklamada 1963 tarihli eserin 20. yüzyılın en kışkırtıcı ve unutulmaz sanatsal başarılarından biri olduğunu ve Warhol’un kariyerinin tartışmasız en önemli başarısı olarak kabul edildiğini söyledi.

5 yıldır özel bir koleksiyonda bulunan eser, Warhol’un “Death And Disaster” serisinden “Silver Car Crash (Double Disaster)” adlı eserinin 2013 yılında ulaştığı 105,4 milyon dolar satış bedelinin ardından müzayedeye çıkan ilk büyük tablo.Son 15 yıl içinde bu seriden müzayedeye çıkan ve satış rekoru kısan diğer eser “Green Car Crash (Green Burning Car)” 71,7 milyon dolara satılmıştı.

 

 

Paylaş