Perşembe, Kasım 30

Bansky’nin Duvar Resmini Çalma Girişimine Önderlik Eden Şahıs 12 Yılla Yargılanabilir

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aralık ayında Ukraynalı yetkililer, bir grup insanın Kiev’in hemen dışındaki Hostomel şehrinde kısmen harap bir evin ön cephesinde görünen gaz maskeli kadın resmini çalmaya çalıştığını bildirdi. Hostomel, Ukrayna’nın ilk işgalinden kısa bir süre sonra Rus kuvvetleri tarafından bombalanmıştı.

Eser, Banksy’nin 2022’de sanatçının sosyal medyasında ifşa edilmesine kadar herhangi bir tantana olmadan ortaya çıkan birkaç parçadan biriydi. Ukraynalı yetkililer Banksy’nin duvar resmini çalma girişiminin arkasında olduğu iddia edilen kişinin, on yıldan fazla bir süre hapis cezasına çarptırılabileceğini söyledi.

İddia edilen hırsızlık girişimiyle ilgili ayrıntılar belirsizliğini koruyor, çünkü Ukraynalı yetkililer, evin duvarını kesme girişiminde yer aldığından şüphelenilen kişilerin isimlerini açıklamadı. CNN’e göre, şüpheliler Kiev ve Cherkasy’den geliyor.

“Bir grup insan bir Banksy duvar resmini çalmaya çalıştı.”

Kiev valisi Oleksiy Kuleba, Aralık ayında Telegram’da yaptığı bir gönderide, Ruslar tarafından yıkılan bir evin duvarındaki eseri bir grup insanın çalmaya çalıştığını açıkladı. Kuleba, çalışmaların iyi durumda olduğunu ve çok sayıda kişinin olay yerinde gözaltına alındığını da sözlerine ekledi.Ukraynalı yetkililer bu hafta yaptığı açıklamada, “yerel halkın, polisin ve diğer güvenlik güçlerinin teyakkuzu sayesinde” zanlıların tutuklandığını söyledi.

 

 

 

Paylaş