Başak Avcı “INFORMO” Sergisiyle Artkolik’te

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sanatı Eğitimle birleştiren Artkolik, 6-31 Mart tarihleri arasında, sanatçı Başak Avcı’nın düşünce, form ve fiziksel tecrübe arasındaki bağlantıları açığa çıkaran “INFORMO” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

Yüzyıllar ve ekolleri içinde çizim, sanatsal sürecin her aşamasında kavramsal araç olmaya devam ediyor. Latince kökenli “INFORMO” terimi, çağdaş sanatın kodlarının ve geleneksel referanslarının ötesinde, yeni bir dilin keşfedilme süreci gibi düşünce, form ve fiziksel tecrübe arasındaki bağlantıları açığa çıkarıyor. Başak Avcı’nın resimleri ve kağıt çalışmalarındaki düşünsel ve doğrudan yinelenen jestleri, “dünya” olarak tanımladığı şeye dair hakim algılarını da açığa çıkaran deneyimleridir.

Artkolik’in Arnavutköy’deki mekânında sergilenecek olan “Figürler” serisi, parçalarına ayrılmış ve yeniden inşa edilmiş imgeleri birbirini tamamlayıcı bir süreçte bir araya getirip sunuyor. Açılış gecesinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü’nde Doktor/Öğretim Üyesi Osman Erden’in de konuşma yapacağı sergide 30 adet kağıt çalışma ve resim sergilenecek.

Bir objeyi, formu, durumu veya fikri analiz etmek gibi çizime özgü inceleme, sadece onu görmek için değil, aynı zamanda bir sorgulama aracı haline getirmek için de çaba gerektirir. İzleyicileri sanat eserine hem etkileşimli, hem de tepkisel olmayan bir deneyimin parçası olarak yaklaşmaya davet eden eserler, monokrom çizgilerin tasviri çevresinde oluşuyor. Başak’ın sade ve rafine deseni, neredeyse düşünce hızında hareket ederek, ilk fikirleri veya izlenimleri görünür ve somut bir form olarak ortaya çıkarıyor. Sanatçının tercih ettiği temalar etrafında, meditatif bir yol sunan bu güçlü aforist nitelikteki çizgileri, sanat dilini yenileyerek kişisel arayışın doğrudan yankısını buluyor.

Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayacağımız bu günlerde, Türkiye’de sanat ortamının gelişimine katkıda bulunmak için Nazlı Keçili tarafından kurulan ve 2012 yılından bu yana çok yönlü bir sanat platformu olarak varlığını sürdüren Artkolik, 6-31 Mart tarihleri arasında Başak Avcı’nın “INFORMO” sergisi için tüm sanatseverleri ağırlayacak olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Sanatçı Hakkında:
Başak Avcı (1975/İstanbul) Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde 2001 yılında lisans, 2005 yılında ‘Benlik ile Gerçeklik Arasında bir Araç -Dil- Olarak Resim’ isimli eser metniyle yüksek lisansını tamamladı. Fotoğraf, sinema ve felsefe gibi farklı alanları inceleyerek çağdaş sanatta temsilin ve kültürün dönüşen biçimlerine ilişkin fikirler, yeni kavramlar ve tartışma yolları geliştirdi. Yurtiçinde ve dışında kişisel ve grup sergiler açtı, resim sergilerine, misafir sanatçı programlarına katıldı ve seminerler verdi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Desen ve Temel Tasarım & Görsel Sanatlar derslerini verdi. Eserleri yurtiçinde ve yurtdışında özel koleksiyon, müze ve galerilerde yer almaktadır. 2017 yılında MSGSÜ Resim Programı’nda Doktora/Sanatta Yeterlik derecesi alan Başak Avcı, çalışmalarını İstanbul’daki atölyesinde sürdürüyor.

Paylaş