Cumartesi, Eylül 23

BİFO ve İlber Ortaylı ile Tarih ve Müzik Aynı Sahnede Buluştu.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) bu sezonu çok özel bir konserle taçlandırdı. Dün akşam İstanbul Lütfi Kırdar ICEC’te düzenlenen “Müzik Tarihinden Altın Bir Yaprak” konseri, tarih ve müziğin unutulmaz buluşmalarından birine sahne oldu. Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO bu konserde, Prof. Dr. İlber Ortaylı ile aynı sahneyi paylaştı. Avusturyalı şef Goetzelve Ortaylı’nın keyifli sohbetine de sahne olan konser, Avusturya ve Türk kültürünün müzik ve tarih sahnesindeki kesişmeleri üzerine kurulu anlatılarla keyifli bir şölene dönüştü.

Avusturya ve Türkiye’nin yakın ilişkilerde bulunduğu bir dönemde, 18. yüzyıl sonu ve 20. yüzyılın ilk yarısı arasında üretilmiş yapıtların seslendirildiği konserde, Callisto Guatelli ve Giuseppe Donizetti gibi Osmanlı sarayında yer almış bestecilerin eserlerinin yanı sıra, Ahmed Adnan Saygun ve Ferit Tüzün gibi büyük bestecilerimizin yapıtları da dinleyicilere sunuldu.

Operanın farklı dönemlerinden rolleri ustalıkla seslendiren, Grammy ödüllü soprano Dorothea Röschmann’ın solist olduğu konserde, Avusturya ve Türkiye kültürlerinin çeşitliliğinin paylaşıldığı bir zaman yolculuğu yaşandı.

 

Paylaş