Perşembe, Haziran 8

Bu Hafta Sonu Kaçırmamanız Gereken Sergiler

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Hafta sonunu sanatla iç içe geçirmek isteyenlerin kaçırmak istemeyeceği sergileri derledik.

Ebru Döşekçi – Kalanlar / Öktem Aykut Galeri

Heykel sanatçısı Ebru Döşekçi’nin kendine has soyutlama metodu ile ortaya koyduğu özgün form dili, “Kalanlar” sergisinde yeni bir seviyede ifade buluyor. Döşekçi’nin altı yıl sonra İstanbul’daki ilk kişisel sergisi Öktem Aykut Galeri’de.

Ebru Döşekçi

Göksu Gül – Oyunbaz / Pg Art Gallery

Göksu Gül’ün özellikle son dönem çizimleri ve farklı malzemeler kullandığı heykellerinde fark edilen canlı formların değişim ve gelişim süreçlerini gözlemleyebileceğiniz sanatçının dördüncü kişisel sergisi “Oyunbaz” Pg Art Gallery’de.

Göksu Gül, Işıktan Gözü Kamaşır.

Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı / Salt Galata

Kadınlara mahsus güzel sanatlar okulu İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’nin kuruluşunu sağlamasıyla toplumsal dönüşümün kayda değer aktörleri arasında yerini alan Mihri Müşfik’in, Rollins College Arşivleri’nden muhtelif yazışmalar başta olmak üzere kapsamlı arşiv belgeleri, gazete haberleri ve dergi yazılarıyla seçili eserler eşliğinde hayatına dair çok yönlü bir anlatım sunan “Mihri: Modern Zamanların Göçebe Ressamı” Salt Galata’da.

Mihri Müşfik Hanım

Arşiv: 1987 – 2018 / Galeri Nev İstanbul

Kurulduğu 1987 yılından 2018 sonuna kadar 104 sanatçı ile gerçekleştirdiği 254 sergiyi ARŞİV : 1987-2018 adlı bir yayınla belgeleyen Galeri Nev, İstanbul’da henüz hiçbir özel müzenin olmadığı yıllardan başlayarak ilk sergilerini açtığı bir kuşağı bugünlere taşıyan, uluslararası sanat ortamı ile tanıştıran galerinin yerel sanat ortamının örgütlenmesi ve güçlenmesi için yaptığı tüm çalışmaları belgemeleyi hedefliyor.

Arşiv: 1987 – 2018

Kayıtsızlık Şenliği / Halka Sanat

Küratörlüğünü Bahar Güneş ve Öykü Demirci’nin yaptığı “Kayıtsızlık Şenliği” adlı sergi, Baysan Yüksel, Cins, Çağrı Saray, Didem Erbaş, Doğu Çankaya, Horasan, Işıl Eğrikavuk – Jozef Erçevik Amado, İpek Çankaya ve Murat Germen’in resim, fotoğraf, video ve şiir yerleştirmelerini Halka Sanat’ta bir araya getiriyor. Adını Kundera’nın aynı adlı romanından alan “Kayıtsızlık Şenliği” sergisine davetli sanatçılar, yaşadıkları ve gözlemledikleri dünyada, dünyayı ciddiye alma ya da almama yöntemlerini ve kendi kayıtsızlık biçim ve çözümlerini ortaya koyuyorlar.

Bayhan Yüksel, Mars’ı Beklerken / Halka Sanat “Kayıtsızlık Şenliği” Sergisinden.

 

Paylaş