Perşembe, Kasım 30

Bugün Dünya Rehberler Günü! #isiasgizliliğikaldırılsın

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ülkemizi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli iki depremde Adıyaman İsias Otel’de eğitim gezisinde olan 43 turist rehberi ve rehber adayından 30’u enkaz altında kalarak hayatını kaybetti. TUREB tarafından rehber olmanın bir ön koşulu olarak gerçekleştirilen bölgesel eğitim gezilerinin bir ayağı da Güneydoğu Anadolu Bölgesi idi. Rehberlerin konakladığı Adıyaman İsias Otel daha önce defalarca mühürlenmiş ve iddialara göre çeşitli siyasi bağlantılar kullanılarak turizme açılmıştı. Turist rehberleriyle aynı otelde konaklayan KKTC vatandaşı 35 kişi de enkaz altında kalarak hayata gözlerini yumdu.

Göz göre göre geliyorum diyen felaketin ardından hem KKTC hükumeti hem de TUREB otel hakkında davacı oldu. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan, otelin sahipleri ve yöneticileri Ahmet Bozkurt, Mehmet Fatih Bozkurt ve Efe Bozkurt, mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi. Fakat İsias Otel davasına gizlilik kararı getirildi. Enkazdan alınan örneklerde binanın bariz bir şekilde kalitesiz malzemeden inşa edildiği ortaya çıktı. Enkaz kaldırma çalışmaları sırasında ise otelin büyük beton bloklar yerine adeta bir kum dağına dönüşmüş enkazı ile mücadele edildi. Enkaz altında kalan rehberler ve öğrenciler maalesef bu yığının ağırlığı altında kendilerine yaşam üçgenleri bulamadılar.

Otelin 1991’de inşaatına başlanan ve çeşitli sebeplerle kaba inşaat halinde yaklaşık 10 yıl açıkta kalan iki binanın birleştirilerek ve üzerine kaçak kat çıkılarak hizmete açıldığı iddia ediliyor. Alınan bilgiye göre otelin kaba inşaatı senelerce açıkta kalarak tüm olumsuz hava şartlarına maruz kaldı. Hiçbir güçlendirme yapılmadan da bu iki birleştirilerek turizm faaliyetleri başladı.

Soruşturma kapsamında yapılan incelemeler sonucu sunulan raporda “yapının göçmesinin nedeninin depremin büyüklüğü değil yanlış tasarım ve/veya imalatı” ifadelerine yer verildi.

Dünya Rehberler Günü kapsamında İstanbul ve Ankara Rehber Odaları hayatını kaybeden rehberleri anmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlediler.

İstanbul Rehberler Odası bugün 12.00’da Saraçhane Parkı önünde toplanan rehberlerle bir anma gerçekleştirdi. Vefat eden rehberler için  bir dakika saygı duruşunda bulunuldu. İRO başkanı Hüseyin Özgür Özaltun yaptığı açıklamada “Rehberlerimiz ve rehber adaylarımız o bölgeyi yerli yabancı turistlere gezdirebilmek için, o bölgeyi öğrenebilmek için bu seyahati yapacak arkadaşlarımızı bir ihmal sonucu kaybettik. Bu arkadaşlarımızın anısını taze tutacağız. Acısını yüreğimizde ömrümüz boyunca hissedeceğiz. Hiç kimse unutmasın ki bunun hesabını er ya da geç hep birlikte soracağız.” dedi.

Ankara Rehberler Odası da rehberleri anmak için organize ettiği program kapsamında Anıtkabir’de çelenk töreni ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde anma töreni planladı.

KKTC’li öğrenciler için Kıbrıs Modern Sanat Müzesi tarafından “Şampiyon Melekler Anıtı” dikilecek.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi de hayatlarını kaybeden KKTC’li öğrenciler için “Şampiyon Melekler Anıtı” dikeceklerini duyurdu. Adıyaman İsias Ootel’de hayatını kaybeden 6 veli, 5 öğretmen ve 12-14 yaşlarında 24 sporcu gencin anısı, Surlariçi Şehir Müzesi’ndeki tabloları ve 3 metrelik bronz Şampiyon Melekler Anıtı ile yaşatılacak.

Yakın Doğu Oluşumu Müzeler Daire Başkanlığı’na bağlı Surlariçi Şehir Müzesi ve Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin girişimiyle dikilecek Şampiyon Melekler Anıtı’nda Türkiye’de hayatını kaybeden KKTC’li öğrenciler, veliler ve öğretmenlerinin isimleri yer alacak. Çizimleri yayımlanan Şampiyon Melekler Anıtı, Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde yer alan Heykel Atölyesi’nde çalışılmaya başlandı. Anıtın yanı sıra, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi sanatçılarının depremde hayatını kaybedenler anısına yapacağı tablo da Surlariçi Şehir Müzesi’nde sergilenecek.

 

 

 

Paylaş