Cumartesi, Eylül 23

Dior’un Beraber Çalıştığı İlk Türk Kadın Sanatçı: Burçak Bingöl

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dünyaca ünlü moda evi, ikonik Lady Dior çantasını 11 kadın sanatçıya yeniden tasarlattı. Bu isimlerden biri de Türk seramik sanatçısı Burçak Bingöl oldu.

Markanın 2016 yılından beri görev yapan ilk kadın kreatif direktörü Maria Grazia Chiuri, üç yıldır bu ikonik modeli dünyanın dört bir yanından kadın sanatçıların yorumuna sunuyor. Bu yıl seçilen isimler arasında Türkiye’den Burçak Bingöl de var. Sanatçı ‘Dior Lady Art’ projesi kapsamında Iznik Enchanted ve Cobalt Course adlı iki çanta tasarladı. Bingöl her iki tasarımda da 16. yüzyıl İznik çini ve seramik sanatından ilham aldığını dile getiriyor.

Burçak Bingöl hakkında:

Burçak Bingöl’ün çalışmaları aidiyet, kültürel miras, kimlik, dekorasyon ve yanlışlık gibi birbirinden farklı duran kavramları, aralarındaki sınırları bulanıklaştırarak yanyana getiriyor. Bingöl, emek-yoğun üretme biçimiyle kopyalama, iz sürme ve yeniden yapılandırma yöntemiyle, süsleme ve dekorasyon kavramlarına analitik bir açıdan yaklaşıyor. Soyutlama ve temsiliyet, reddetme ve muhafaza etme arasında gezinen, Doğu ve Batı sanat geleneklerini hem benimseyen hem de yok sayan psikolojik peyzajlar meydana getirirler. Bingöl’ün seramik, çizim, video, fotoğraf, enstelasyon gibi çeşitli malzemeler kullandığı işleri, malzeme, nesne ve imgeyi kullanarak yapma ve bozmanın birbirine karıştığı yeni kurgular oluşturur.

Paylaş