Perşembe, Haziran 8

Dünyaca Ünlü Japon Kaligrafi Sanatçısı Sisyu Boğaziçi Üniversitesi’nde

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Boğaziçi Üniversitesi Asya Çalışmaları Merkezi ve Japon Çalışmaları Derneği iş birliği ile BU+ Boğaziçi’nde Performans Etkinlikleri, dünyaca ünlü Japon kaligrafi sanatçısı Sisyu’yu ağırlayacak.
Geleneksel Japon kaligrafi sanatının yanı sıra medya ve teknoloji formlarıyla geliştirdiği eserleriyle de dikkat çeken Sisyu, Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonu’nda canlı kaligrafi tasarımı performansına imza atacak. Sinema filmi Ertuğrul 1890’ın afiş tasarımını yapan ve dünya çapında sergilere imza atmış ödüllü sanatçı Sisyu, Disney/Pixar’ın animasyon filmi Ters Yüz’deki karakterlere de hayat verdi. Japon imparatoru ve imparatoriçesine sergilediği eserleriyle de takdir toplayan Sisyu, gizemli kişiliğiyle de dikkat çekiyor. Sisyu, Amerika’dan İsveç’e, Fransa’dan İtalya’ya pek çok ülkede eserlerini sergilemiş ve ödül almış olsa da gerçek adını, yaşını ve doğum yerini gizlemeyi tercih eden bir sanatçı.
Boğaziçi Üniversitesi’nin Japonya ile yakınlaşan ilişkileri kapsamında özel davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Sisyu, canlı olarak Türkiye’ye özel eserlere de imza atacak.
Japon hükümeti tarafından resmi olarak onaylı bir kaligrafi sanatçısı olan Sisyu, eserlerini Japon imparatoru ve imparatoriçesine şahsen sergileme ayrıcalığına sahip olmuştur. Japon kaligrafi sanatını heykel, medya sanatları ve resimle birleştirdiği pek çok esere imza atan Sisyu, son sanat eseri serisinde Japon kaligrafisini demir ve camlara kazıyarak yapmış, demir ve camla yaptığı çalışmayı heykel, ışık ve gölge unsurlarıyla kombine ederek daha büyük ölçekli çalışmalar gerçekleştirmiştir. Bu çalışmayla Sisyu, bir yandan Japon Zen ruhunu sembolize etmiş bir yandan da Sho olarak bilinen geleneksel kaligrafiye yeni bir çağda yepyeni perspektifler kazandırmıştır.
Disney’in “Ters Yüz” filmindeki bazı karakterlere de hayat veren Sisyu’nun eserleri Fransa, ABD, İtalya, İsviçre, İsveç’te sergilenmesinin yanı sıra, aynı zamanda Japon İmparatorluk ailesinin 1300 yıldır en prestijli kutsal tapınağı olan Ise Tapınağı’nda, 1250 yaşındaki ve aynı zamanda Dünya Mirası olan Japon tapınağı Kasuga Tapınağı ile 1270 yaşındaki yine Dünya Mirası listesinde arasında yer alan Todai-ji Tapınağı’nda da özel olarak sergilendi. 155 yıl önce Rodin tarafından kurulan Societe Nationale des Beaux-Arts tarafından 2014 ve 2015 yıllarında Fransa’ya özel olarak davet edilen Sisyu, Louvre Müzesi’nin altında bulunan 250 metrekarelik Carrousel du Louvre Sergi Salonunu kaligrafi sanatıyla donattı.
Paylaş