Pazartesi, Eylül 25

”Muhammad Dervish Khan” Portresi Rekor Fiyata Satıldı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Elisabeth Louise Vigee Le Brun’ün ”Muhammad Dervish Khan Portresi” adlı tablosu, 7.2 milyon dolara satılarak bir kadın sanatçının müzayedede satılan en pahalı resmi olma rekorunu da kırdı.

Sotheby’s Müzayede Evi’nin İngiltere’nin başkenti Londra’daki şubesinde 170 eser, geçen çarşamba düzenlenen müzayedede satıldı. Toplam 67.8 milyon dolarlık satışın gerçekleştiği müzayedede en çok dikkat çeken ise 16. ve 18. yüzyıllarda yaşamış kadın sanatçılara ait eserlere verilen rakamlar oldu.

”Kadınlık Gururu” başlıklı bölümde satılan Elisabeth Louise Vigee Le Brun‘ün 18. yüzyılın sonlarına tarihlenen ”Muhammad Dervish Khan Portresi” adlı tablosu, 7.2 milyon dolara satılarak bir kadın sanatçının müzayedede satılan en pahalı resmi olma rekorunu da kırdı.

En Pahalı Kadın Sanatçı Eseri Rekoru1

1788 tarihli eser, İngiltere ve Hindistan arasındaki sorunları görüşmek üzere Fransa’ya giden Hintli elçiyi beyaz kıyafetleriyle tasvir ediyor. Hintli elçiden oldukça etkilendiği bilinen ressam Le Brun uzun yıllar Marie Antoinette’in portre ressamı olmuştu. Eser 1789 yılında Paris’te sergilenmişti.

 

Paylaş