Perşembe, Haziran 8

Felekşan Onar Perched İle Dresden Devlet Müzesi‘nde!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Türk cam sanatçısı Felekşan Onar’ın Perched isimli çalışması  Dresden Devlet Müzesi‘nde Şam odasında sergilenmeye başladı. 2017’de Berlin’de başladığı, kanatları kapalı formda cam kuşlardan oluşan yerleştirmesi Perched, 2018’de Berlin Bergama İslam Eserleri Müzesi’nde ardından 2018-2019’da Londra’da Victoria & Albert Müzesi’nde sergilenmişti.

Onar’ın Suriyeli mültecilerin durumuna dikkat çektiği Perched (Kanatsız Kuşlar) eseri, iç savaş nedeniyle yok olan eski Halep’in üzücü olaylarını da anımsatıyor. 3 Eylül 2020’de ilk defa gösterime açılan Şam odasının içinde sergilenecek olan Perched, bu tarihsel yapıt ile izleyiciye yeni bir mekânsal birliktelik sunmayı amaçlıyor.

Onar aynı zamanda bu yıl 5-13 Eylül tarihleri ​​arasında düzenlenecek 4. Venedik Cam Haftası’na davet edilen sanatçılar arasında yer alıyor. Pandemiye rağmen etkinliğe yeni çalışması “ENCODE” ile katılacak Onar, İtalya’da Türk cam sanatını ve tarihini temsil edecek.

ENCODE

Onar’ın eserleri, Londra’daki Victoria & Albert Müzesi, Berlin’deki Pergamon Müzesi, Riihimaki, Finlandiya’daki Fin Cam Müzesi ve Eskişehir’deki Çağdaş Cam Sanatı Müzesi gibi dünya çapında önemli kamu koleksiyonlarında ve özel koleksiyonlarda yer alıyor.

 

 

Paylaş