Perşembe, Eylül 21

Françoise Gilot 101 Yaşında Hayata Veda Etti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ressam Françoise Gilot 101 yaşında hayata veda etti. Ardından gazetelerin manşetlerinde “Picasso’yu terk eden tek kadın” olarak anıldı. 

Françoise Gilot, 26 Kasım 1921’de Paris’te dünyaya geldi. Moda evi işleten bir ailesi vardı. Sanat tarihi, seramik ve sulu boya resim eğitimi almış olan  Françoise’in annesi, ona gençken sanatını öğretmiştir. Babasının, Françoise için başka planları vardı. Françoise babasından solak olmasına rağmen sağ eliyle yazdıran bir zorba olarak bahsetmiştir. Kızının bilim veya hukuk alanında çalışmasını istemiş ve onu Paris Üniversitesi’ne gitmeye ikna etmiştir. Françoise, 1938’de 17 yaşında lisans derecesiyle  Cambridge Üniversitesi’nden İngiliz edebiyatı diploması almıştır. Haziran 1941’de sanata olan ilgisini arttıkça yönünü sanata odaklamaya karar vermiştir. Kaçak bir Yahudi Macar ressam olan Endre Rozsda’dan bireysel dersler almıştır. Aynı zamanda  Henri Matisse, Pierre Bonnard, Fernand Léger ve Marcel Duchamp’ın çalıştığı Académie Julian’da derslere gitmiştir. Üretken bir sanat yaşamına sahip olan Françoise Gilot, 101 yaşında hayata veda etti. Yaşamı boyunca Pablo Picasso ile yaşadığı aşkın gölgesine maruz bırakılan Gilot’nun ölüm haberini New York Times “Françoise Gilot, Picasso’nun Gölgesinde Sanatçı, 101 yaşında öldü” başlığıyla verdi. Haberin ilk cümleleri ise “Kendi başına başarılı bir ressam (ve anı yazarı), başka hiçbir metresinin yapmadığını yapana kadar onun sevgilisiydi: çekip gitti.” şeklinde verdi. The Guardian ise haberi “Picasso’nun ilham perisi ve ressamı Françoise Gilot 101 yaşında öldü: Başarılı bir ressam ve anı yazarı olan Fransız sanatçı, Picasso ile olan romantik ilişkisi nedeniyle sosyal bir ünlü oldu.” ifadesiyle belirtti. Başarılı bir ressam ve anı yazarı olması Picasso ile olan ilişkisinin gölgesinde kaldı.

Françoise Gilot – A Celebration

Sanatçı kadınların yıllardır maruz kaldığı, yok sayıldığı, cam tavanlara sıkıştırıldığı ve sanatıyla değil erkek çevresiyle, eril bir dille tanımlandığı bu medya dilinin bir gün son bulmasını diliyoruz. Yaşamının tek başarısı gibi gösterilen ve ardından “Picasso’yu terk eden tek kadın” olarak tanımlanan Françoise Gilot soyut çalışmaları, portreleri ve dışavurumcu manzaraları ile ünlüdür. Annie Maïllis, Gilot’nun yaşamını ve eserlerini incelediği Françoise Gilot: The Years of France isimli bir kitabı sanatçı hakkında detaylı bilgiler içermektedir. Sanatçının, Carlton Lake ile birlikte yazdığı Picasso ile Yaşamak isimli bir kitabı da bulunmaktadır.

Paylaş