Perşembe, Kasım 30

Fransız Gotik Mimarisinin Baş Yapıtı Notre Dame Katedrali Yandı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ortak hafızamızın en önemli parçalarından, Paris’in sembolü Notre Dame Katedrali dün yaşanan yangında ağır hasar gördü. Yapılan bakım çalışmaları sırasında çatısında başlayan yangın kısa sürede tüm tarihi yapıyı sardı. Saatler süren yangın sırasında Notre Dame Katedrali Sözcüsü Andre Finot, “Her şey yanıyor, 19. yüzyıldan, 13. yüzyıldan kalan her yer yanıyor, hiçbir şey kalmayacak.” açıklamasını yaptı. 9 saati bulan söndürme çalışmalarının ardından katedralin büyük bir bölümünün yok olduğu açıklandı. Fransa’da tarihi eserler ilgili çalışmalar yapan Miras Vakfı, katedralin restorasyonu için ulusal yardım kampanyası başlatılacağını duyurdu.

Notre Dame Katedrali, Paris.

Seine Nehri kıyısında yer alan Notre Dame Katedrali’nin yapımına 1163 yılında başlandı. Fransız gotik mimarisinin en ikonik örneği kabul edilen yapının inşaası 182 yıl sürdü.Oldukça yüksek bir yapı olan katedralin kendi içinde üslupsal farklılıklar göstermesi yapımında çok fazla mimarın çalışmış olmasına bağlanır. Meryem Ana’ya ithafen yapılan katedral 850 yıl boyunca kentin tarihi dokusunun baş kahramanı olarak dimdik ayakta kaldı. Bakımsızlık gerekçesiyle 19. yüzyılın başında Paris şehir planlamacıları tarafından yıkımı talep edilen yapı, Victor Hugo’nun olaya dikkat çekmek amacıyla kaleme aldığı Notre Dame’ın Kamburu romanıyla Paris halkının gündemine oturdu. Katedralin kurtarılmasında büyük rol oynayan roman sayesinde bir yenileme kampanyası başlatılmış ve katedral onarılmıştır.

Maximillien LUCE, Notre Dame, 1901.

Günümüzde Paris’e hiç gitmeyenlerin bile Victor Hugo sayesinde adını duyduğu katedral, yalnızca edebiyata değil resim sanatına da pek çok kez model olmuştur.

Domenico QUAGLIO, Notre Dame, 1827.

 

Paylaş