Perşembe, Haziran 8

“Gece Devriyesi” Restore Ediliyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rembrant’ın ünlü tablosu “Gece Devriyesi”restore ediliyor. Proje kapsamında AkzoNobel ve Rijksmuseum, tabloyu mümkün olan en iyi şekilde koruyup restore etmek için bilgi birikimleri ve deneyimlerini birleştiriyorlar. Başyapıtın, tarihinin en büyük ve en yenilikçi koruma çalışmasından geçirildiği proje kapsamında, tabloyu mümkün olan en iyi şekilde koruyup restore etmeyi hedefliyorlar.

Rijksmuseum ile birlikte çalışmaktan büyük bir heyecan duyduklarını belirten AkzoNobel Baş Teknoloji Sorumlusu Klaas Kruithof, “Eskiyi yeni ile kaynaştırarak, farklı düşünebilir, farklı davranabilir ve yenilikçi bilgi birikimimizi beklentilerin ötesine geçmek için kullanarak tabloların korunması alanında birçok olasılık ile dolu yepyeni bir dünyanın kapılarını aralayabiliriz,” şeklinde konuştu.

Rijksmuseum Koruma ve Bilim Bölümü Başkanı Robert van Langh ise şunları söyledi: “En başından itibaren, Gece Devriyesi Operasyonu konusunda AkzoNobel ile ortaklığa gitmenin son derece mantıklı olduğunun farkındaydık. Şimdi de, bilimsel bir bakış açısından nasıl ilerleme kaydedebileceğimizin ince detaylarına girmeye başlıyoruz. Başta renk ve boyanın yaşlandırılması olmak üzere, ortak ilgi alanlarına sahibiz ve üzerinde çalışacağımız projelerin Gece Devriyesi adlı esere yeni bir perspektif ve anlayış düzeyi kazandırılmasına yardımcı olacağından eminiz.”

 

Paylaş