Pazartesi, Mayıs 29

“Gelincikli Vazo” Tablosunda Van Gogh Portresi Bulundu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Wadsworth Atheneum (Hartford, Connecticut) koleksiyonuna girdiği günden bu yana tartışmaların odağındaki “Gelincikli Vazo” isimli eserin Van Gogh’a ait olduğu Hollandalı araştırmacılar tarafından onaylandı.

1957’de Hartford müzesinin koleksiyonuna giren resim 1990 yılında, post-izlenimcilik alanında çalışan akademisyen Walter Feilchenfeldt’in şüpheleri üzerine sergiden çıkarılarak depoya alınmıştı.

Gelişen teknoloji ile birlikte tekrar incelenen eserin alt katmanında sanatçının portresi gün yüzüne çıktı. Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi araştırma ekibi, eserin sanatçının Paris’e taşınmasının hemen ardından yapıldığını duyurdu. Araştırmacılar, yapıtın 1886 baharında Paris’e vardıktan kısa bir süre sonra sanatçının yaptığı diğer çiçek resimlerine stilist bir şekilde uyduğunu belirtirken, Van Gogh’un Nuenen’de geçirdiği iki yıl boyunca taşra yaşamını betimlerken bu tip çiçeklere erişim kolaylığının da bir avantaj olduğunu vurguladırlar. Yaşanan bu gelişmenin ardında “Gelincikli Vazo” Nisan ayında tekrar Wadsworth Atheneum’da sergilenecek.

Paylaş