Perşembe, Kasım 30

Güher ve Süher Pekinel, Almanya Federal Cumhuriyeti’nin en yüksek dereceli nişanı Liyakat Nişanı ile onurlandırıldı!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Uluslararası sanatçılarımız Güher-Süher Pekinel’e, Almanya Federal Cumhuriyeti tarafından Sayın Cumhurbaşkanı  Frank – Walter Steinmeier’ın imzası ile Liyakat Nişanı takdim edildi.

17 Kasım 2020 tarihinde Federal Almanya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Frank – Walter Steinmeier tarafından ikiz kardeşler Güher & Süher Pekinel’e tevdi edilen Federal Almanya Cumhuriyeti Liyakat Nişanı kendilerine, İstanbul Başkonsolosu Johannes Regenbrecht tarafından 18 .01.2021 tarihinde, Covid – 19 Kısıtlamaları nedeni ile Almanya‘da yapılamadığı için İstanbul Alman Başkonsolosluğu’nda   gerçekleşen tören ve ödül seremonisi ile,  Covid-19 düzenlemeleri doğrultusunda, sınırlı sayıda davetli eşliğinde takdim edildi. Başkonsolos Regenbrecht yaptığı açılış konuşmasında, Pekineller’in  uluslararası çapta kendilerini kanıtlamış sanatçılar olmakla beraber, kurdukları 3 müzik eğitimi sisteminin önemini de vurguladı. Toplumsal faaliyetlerle her iki topluma yönelik olumlu katkılarda bulunarak, uzun yıllardır Türkiye ve Almanya arasında kültürel köprüler oluşturduklarını belirtti. 

Güher ve Süher Pekinel, 22 yaşından bu yana, eğitimlerini sürdürdükleri Almanyada göçmen sorunları ve sosyal problemlerin yaşandığı günlerden itibaren, daima Biz ne yapabiliriz?” sorusu ile hareket edip, o günlerde Goethe Üniversitesi’ndeki çalışma gruplarına, protestolara katılarak, Alman ve Türk kültürü içerisinde sosyal problemlere çözüm aradılar. Cevap:  kendileri için birleştirici, iyileştirici ve paylaştırıcı gücüyle müzik oldu. Yaşlı bakım evlerinde, çocuk kreşlerinde , özel öğretim gören çocuklarla , toplantılarda daima müziğin olumlu etkisi ile, farklı düşüncelerin çatışmadan var olması, ahenk, uyum ve kültürlerin hoşgörü ile birlikte yaşaması için çalışmalarını sürdürdüler.

 Dünyanın en saygın piyano virtüözleri arasında yerini alan, profesyonel kariyerlerinde sınır tanımayan uluslararası müzisyenler olarak klasik müzik dünyasına katkılarının yanı sıra, öğrencilik yıllarında filizlendirdikleri müzik eğitim sistemlerini  çok uluslu vizyonları ile Türkiyede   yeni bir  yapı ve form çerçevesinde hayata geçirdiler.Bir toplumun her zaman ileriyi hedefleyerek kalkınması adına, mutlu ve dengeli, ayaklarının üzerine sağlam basan, her yönden kendi ile barışık ve global vizyona sahip bir nesil yetişmesi amacı ile sağlam temellere oturtarak kurdukları müzik eğitim sistemlerini Türkiyede 15 yılı aşkın süredir büyük bir heyecan ve adanmışlık ile devam ettiriyorlar.

Dünyada örnek, başarı ve sürdürülebilirliklerini kanıtlayan müzik eğitim sistemleri kültürler arasında kopmaz bağlar kurmaya yönelik ilkleri gerçekleştirerek,  vizyoner bir ilham  kaynağı olmaya da devam ediyorlar. 

 

Paylaş