Çarşamba, Haziran 7

Haftanın Filmi: On Kadın

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Artkolik Cuma Sineması geleneğimiz devam ediyor. Bu hafta sizlere önereceğimiz film, Türkan Şoray’ın hayat verdiği kadın tasvirleri üzerinden erkek egemen düzende yaşamaya çabalayan kadınları işleyen; On Kadın

Şerif Gören yönetmenliğinde çekilen “On Kadın”ın senaryosu Hüseyin Kuzu’ya ait yerli bir dram filmi. Filmin kadrosunda Türkan Şoray, Erdal Özyağcılar, Songül Ülkü, Bilal İnci, Asuman Arsan gibi usta oyuncular yer alıyor. Cinsiyet eşitsizliği, kadına yönelik şiddet, kadının toplumdaki konumu, toplumsal cinsiyet rolleri, modernleşme, mahalle baskısı, sosyal haklar, bireysellik gibi alt metinleri her birinin başrolünü Türkan Şoray’ın oynadığı kısa kısa filmlerle bir araya getiriyor. Türkan Şoray’ın gazeteci, anne-kız, gelin, taşralı kadın, feminist kadın gibi kadın karakterleri oynadığı film toplumun farklı kesimlerinden örnekler sunan önemli ve sıradışı bir Türk Sineması klasiği.

1987 yapımı “On Kadın”ın 38. İstanbul Film Festivali’nde restore edilmiş haliyle yeniden izleyiciyle buluşacağını da hatırlatmakta fayda var.

Paylaş