Cumartesi, Eylül 23

H&M’den Sokak Sanatına Saldırı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Moda perakende markası H&M New York’taki bir federal mahkemede dava dosyası açtırdı. İddiaya göre marka, sokak sanatı ve graffiti gibi sanat eserlerinin kullanımını telife açan her türlü korumanın geri çekilmesini talep etti. Buna ödeme yapmak ve sanatçıdan izin almak da dahil…
H&M’in bu hareketini sanatçı haklarına büyük bir saldırı olarak gören sanatçılar, müzeler, galeriler, koleksiyonerler, küratörler ve eleştirmenler, sosyal medya üzerinden tepkilerini göstermeye başladılar. H&M’in bu hamlesi, bir çok sanat eserini izin ve ücretsiz kullanıma açık bırakacak, şirketin kendi ticari çıkarlarına hizmet ederken, sanatçıların mağduriyetine, eserlerin değerinin düşmesine ve meşruluğunu kaybetmesine neden olabilecek bir hamle.
H&M daha önce, Revoke’un eserini izinsiz kullanmış, sanat piyasası ve H&M arasındaki sorun bu olaydan sonra başlamıştı. Revoke bu durumdan şikayetçi olmasına ve H&M’e durmaları için çağrı yapmasına rağmen, H&M izinsiz kullandığı eserle yaptığı kampanyayı sürdürmüştü. Üstelik sanatçıya saldırı suçuyla dava açabileceklerini bildirmişlerdi.
Son gelişmede ise H&M’in motivasyonu; sokak sanatçıları ve graffiti artistlerin zaten izinsiz eserler yapıyor olması ve sanatçı koruma yasalarından yararlanmaması gerektiği oldu.
Paylaş