Pazartesi, Eylül 25

İngiliz Ressam David Hockney’nin Tablosu Rekor Fiyata Satıldı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İngiliz sanatçı David Hockney’nin 1972 yılında yaptığı ünlü eseri, Christie’s müzayede evi tarafından New York’ta düzenlenen açık artırmada 90,3 milyon dolara satılarak yaşayan bir sanatçıya ait en pahalı sanat eseri unvanını elde etti.

Christie’s Müzayede Evi’nin İkinci Dünya Savaşı sonrası ve güncel sanattan sorumlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Alex Rotter, eylülde tablonun açık arttırmaya çıkarılacağına dair duyuruda, 1972 tarihli tablonun Hockney’nin eserleri arasında hem sanat tarihi hem de resim piyasası açısından en değerli parça olduğunu açıklamıştı.

“Tablo, Avrupalı ve Amerikalı bakış açılarını aynı anda yansıtıyor.” değerlendirmesinde bulunan Rotter, “(İki figür) 1960’larda Kaliforniya’nın güneşli sahillerinde yaşamaya gelmiş Avrupalı bir sanatçının kendini her iki kıtada yaşarken görmesinin bir temsili.” ifadesini kullanmıştı.

81 yaşındaki İngiliz sanatçı halen Kaliforniya’da yaşıyor.

Hockney’in tablosundan önce hayattaki bir sanatçıya ait en yüksek fiyatla satılan eser, 2013 yılında 58,4 milyon dolara alıcı bulan ABD’li kavramsal sanatçı Jeff Koon’un “Balon Köpek” heykeli olmuştu.

Paylaş