Çarşamba, Mart 29

İtalya, Toskana’da bulunan olağanüstü antik bronz heykellerin keşfini selamlıyor!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İtalya’da arkeologlar, Toskana’daki termal banyolarda antik Roma dönemine kadar uzanan iki düzineden fazla güzel korunmuş bronz heykeli ortaya çıkardılar. Heykeller, arkeologların 2019’dan beri eski bir hamamın kalıntılarını keşfettikleri, Roma’nın yaklaşık 160 kilometre kuzeyinde, Siena eyaletindeki bir tepe kasabası olan San Casciano dei Bagni’de keşfedildi.

Kazıyı koordine eden Jacopo Tabolli Salı günü Reuters’e verdiği demeçte, “Bu çok önemli, istisnai bir bulgu.” açıklamasını yaptı.

Ministero della Cultura/Reuters

Üst düzey bir kültür bakanlığı yetkilisi olan Massimo Osanna, bunu “eski Akdeniz tarihindeki” en dikkat çekici keşiflerden biri olarak nitelendirdi ve antik Yunan savaşçılarının dev bir çifti olan Riace Bronzlarının denizden çıkarılmasından bu yana en önemlisi olduğunu vurguladı. Hygieia, Apollon ve diğer Greko-Romen tanrılarını tasvir eden heykellerin, muhtemelen MS 1. yüzyıl civarında bir sığınağı süslediği ve bir ritüel olarak suya atıldığı, bu sayede sudan bereket beklendiği düşünülüyor.

Yapılan açıklamada, heykellerin çoğunun MÖ 2. yüzyıl ile MS 1. yüzyıl arasına tarihlendiği, “eski Toskana’nın Etrüsk yönetiminden Roma yönetimine geçtiği büyük dönüşüm” dönemine ait olduğu belirtildi. Heykellerin yaklaşık 6.000 bronz, gümüş ve altın madeni parayla kaplandığı ve San Casciano’nun sıcak çamurlu sularının onları “neredeyse batırıldıkları günkü gibi” korumaya yardımcı olduğu da yetkililerce halka açıklandı.

Açıklamalarda arkeolog, ekibinin 24 büyük heykelin yanı sıra birkaç küçük heykelciği bulduğunu ve bunların pişmiş topraktan ziyade bronzdan yapılmalarının olağandışı olduğu belirtildi. Kültür Bakanı Gennaro Sangiuliano’ya göre, “olağanüstü keşif, İtalya’nın muazzam ve eşsiz hazinelere sahip bir ülke olduğunu bir kez daha doğruluyor.”

Bakanlık, heykellerin yakındaki Grosseto’daki bir restorasyon laboratuvarına götürüldüğünü, ancak sonunda San Casciano’daki yeni bir müzede sergileneceğini söyledi.

 

 

 

 

Paylaş