Pazartesi, Haziran 5

Japonya’nın İlk Kadın Foto Muhabiri 107 Yaşında Hayata Gözlerini Yumdu!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Japonya’nın ilk kadın foto muhabiri Tsuneko Sasamoto, Tokyo’nun güneyindeki sahil kenti Kamakura’da 107 yaşında hayata gözlerini yumdu. Japonya Profesyonel Fotoğrafçılar Derneği, Sasamoto’nun doğal sebeplerden öldüğünü söyledi.

Sasamoto, 1914’te Tokyo’da doğdu. İllüstrasyon ve desen tasarımı alanında eğitim gördü. Japonya’da kendi alanında öncü olarak görülwn Sasamoto, mezun olduktan sonra, bir aile bağlantısı sayesinde Japonya Fotoğraf Kütüphanesi başkanı Kenichi Hayashi ile bir röportaj yaptı. Hayashi, Sasamoto’ya ülkenin ilk kadın foto muhabiri olmak isteyip istemediğini sordu ve kitap yayıncısı Shinchosha’nın resmi biyografisine göre, 1940’ta Japonya Fotoğraf Derneği’ne resmi olarak katılarak şanlı bir haber fotoğrafçılığı kariyerine başladı.

Getty Images

İlk olarak 1940’larda Japonya, Almanya ve İtalya arasındaki Üçlü Pakt’ın Kadınlar Kutlaması’nın fotoğraflarını çekti. Sasamoto, vatanseverliğe ve ulusal dayanışmaya ilham vermeyi amaçlayan diplomatik elçiler ve insani çıkarlarla ilgili hikayelerin ardından Japonya’daki II. Dünya Savaşı’nı ele almaya devam etti. Shinchosha’ya göre, savaş sona erdiğinde, Sasamoto Tokyo’ya döndü ve daha önce Chiba Shimbun için muhabir olarak çalıştığı için serbest çalışan oldu. Japon faşizminin ve milliyetçiliğinin yükseldiği ve Yükselen Güneş bayrağı altındaki imparatorluk birliklerinin komşu ülkeleri işgal ettiği Showa döneminde yaşayanların seslerini belgelemeye devam etti.

Sasamoto savaş sonrası topluma nüanslı bakış açısıyla, özellikle de sanatçıları, yazarları ve çarpıcı kömür madencilerinin eşlerini içeren çarpıcı portreleriyle beğeni topladı. 1950’de Japonya Profesyonel Fotoğrafçılar Derneği’ne katıldı. On sekiz yıl sonra, ilk kez Avrupa’ya gitti, ardından Lucie Ödülleri biyografisine göre dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri ziyaret etti. 2011 yılında Yoshikawa Eiji Kültür Ödülü ve Japonya Fotoğraf Topluluğu Ödülü’nü kazandı. Üç yıl sonra, “Tsuneko Sasamoto 100 Yıllık Sergi” ve “100 Kadın” dahil olmak üzere fotoğraf sergileri açtı.

Hayatının sonlarına doğru akşamları bir kadeh kırmızı şarap ve her gün bir parça çikolata tüketmenin uzun bir yaşamın sırları arasında olduğunu söyledi. Art and Design Inspiration ile yaptığı röportajda Sasamoto hayat felsefesini şu sözlerle açıkladı: “Asla tembel olmamalısınız. Hayatınız hakkında olumlu kalmak ve asla pes etmemek çok önemlidir.Kendinizi zorlamanız ve farkında olmanız gerekir, böylece ilerleyebilirsiniz.”

 

Paylaş