Kara Walker, Tate Modern’da

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ünlü sanatçı Kara Walker, bugüne kadarki en iddialı eserlerinden birini sunuyor. New York’ta yaşayan Kara Walker, ırk, cinsellik ve şiddete yönelik samimi keşifleri ile biliniyor. Kışkırtıcı ve ayrıntılı kurulumlar yoluyla ABD’deki kölelik ve antebellum tarihine atıfta bulunan siyah kağıttan yapılmış kontrastlı figürleri kullanmasıyla tanınıyor.

Kara Walker

Fons Americanus adlı eserinde, Londra’daki Buckingham Sarayı’nın önündeki Victoria Anıtından ilham alan 13 metrelik bir çalışma çeşmesi inşa ediyor. İngiliz İmparatorluğu’nun bir kutlamasından ziyade, Walker’ın çeşmesi birbirine bağlı Afrika, Amerika ve Avrupa tarihlerini araştırıyor. Transatlantik köle ticaretine ve bu üç kıtadaki insanların hırslarına, kaderlerine ve trajedilerine değinerek suyu kilit bir tema olarak kullanıyor. Fantezi, gerçek ve kurgu destansı bir ölçekte aynı eserde buluşuyor.

Fons Americanus, Tate Modern’in Türbin Salonu’nda sergilenecek.Türbin Salonu, her yıl milyonlarca izleyiciden zevk alan, dünyanın en unutulmaz ve en beğenilen büyük sanat eserlerine ev sahipliği yapan bir mekan olarak biliniyor.

Paylaş