Perşembe, Eylül 28

Kayıp Klimt Çizimi Eski Müze Çalışanının Dolabından Çıktı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
Uzun bir süredir kayıp olan Gustav Klimt’in çizimi, Avusturalya’daki bir müzenin, yakın tarihte ölen eski enstitü sekreterinin dolabında bulundu. Yıllar önce eseri almış olduğu açıklanan eski çalışan, geride bıraktığı vasiyette, çizimi sakladığı yeri açıklarken, ölümünün ardından resmin iade edilmesini istemiş.
Gustav Klimt’in “Zwei Liegende / İki Yatan Figür” çizimi, Linz şehrindeki Lentos Müzesi’nde kaybolmuştu. Bu çizim aynı zamanda, Klimt ve Egon Schiele’nin, şehir ve sanatçıların varislerinden biri olan koleksiyoner Olga Jäger arasındaki dava konusu olan dört eserden biri. Jäger, söz konusu dört eseri 1951’de müzeye ödünç vermişti. 2006’da ölümünün ardından, Olga Jäger’in varisleri, eserlerin iadesini talep etmiş, ancak resimler bulunamamıştı. Geçtiğimiz yıl, Avusturalya Yüksek Mahkemesi, eserlerin tazminatı için, müzenin 8.2 Milyon € ödemesine karar vermişti.
Egon Schiele tarafından yapılmış olan yağlı boya tablo, suluboya resim ve bir çizimden oluşan diğer üç eser ise hâlâ kayıp. Linz belediye sözcüzü, bu eserlerin, Lentos Müzesi eski çalışanın evinde olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmadığını açıkladı.
Alman basın ajansı DPA, yeniden keşfedilen çizimin, Avusturya’nın en ünlü sanatçılarından Klimt ve Schiele’nin ölümlerinin yüzüncü yılına ithaf edilen birkaç düzineden fazla sergiden birine dahil edileceğini bildirdi. Eser daha sonra Jäger’in torunlarına, tazminatın 100.000 €’luk bölümünü geri ödemeleri şartıyla geri gönderilecek.
Paylaş